A HP márka története - egy életre szóló barátság
Google, Apple, Amazon, Microsoft. Ezek az eredetileg pici, garázscégek a kis vállalatok szinonimái voltak, azok alapítóinak a kezdeteknél csak pár centje volt. Idővel ezek a vállalatok megnőttek és az általuk kínált termékek vagy szolgáltatások megváltoztatták a világot. Néha a sikerhez elég volt egy jó ötlet, máskor egy jó adag pimaszság, aminek a segítségével az ilyen cégek tulajdonosai a jó ötlet ellopták a konkurenciától. Egyesek sorsa filmek forgatókönyveként is szolgált. A filmeket, mint például a Közösségi háló, a Szilikonvölgy kalózai, vagy épp a Jobs majdnem mindenki ismeri közülünk. Egy azonban hiányzik: a Hewlett - Packard cég, a számítógép ipar egyik ikonjának története.
„Ez a történet igaz, görbüljek meg, ha hazudok...“
Elmesélünk önnek egy történetet, amiben egy csodálatos feltaláló megismerkedik egy másik csodálatos elmével, egy mérnökkel, amiből egy nagyon sikeres vállalkozás és egy életre szóló barátság jött létre. Ezeknek az úriembereknek a neve William Hewlett és David Packard volt és a Kaliforniában található Stanfordi egyetem villamoskarán végzett tanulmányaik során ismerték meg egymást.
Az 1934-es év két tehetséges mérnök tanulmányainak sikeres befejezését jelentette a Stanfordi egyetemen, akik később üzletemberek és életre szóló barátok lettek: ők Bill Hewlett (teljes nevén William Redington Hewlett) és David Packard voltak. Együttműködésük már 1935-ben elkezdődött, tehát a nagy gazdasági válság idején, de egy közös vállalkozás indításáról először egy Coloradoban töltött kirándulás során, egy horgászás közben beszéltek.
És így öt évvel azt követően, hogy elhagyták alma materüket, az 1939-es év elején, amerikai álmuk körvonalazódni kezdett. A vállalat székhelyéül egy kétszintes házat választottak nem messze a Palo Altotól, az Addison Avenue 367-es szám alatt (eredetileg 369). A házhoz egy fa garázs is tartozott, ahol megfelelő kiindulási pontot találtak, jövőbeli terveik számára. 1987-ben ezt a műhelyet Kalifornia, állami műemlékké nyilvánította.
A befektetés kezdetének időpontja 1939 január 1. volt. És az első befektetés, amit a formálisan ezen a napon létrejött cégbe befektettek, az mindössze 538 amerikai dollár volt. A frissen létrehozott cég első terméke a 200A audio oszcillátor volt, ami a hangberendezések tesztelésére szolgált. A későbbi modell, a 200B annyira jó minőségű volt, hogy az akkor még kezdő, de ma már legendás, világhírű amerikai producer és rendező, Walt Disney stúdiója is megvásárolta. A HP tovább növekedett: két évvel a megalapítást követően a cég forgalma több mint 100 000 dollár volt, majd két évvel még később már nem egész egy millió volt az éves forgalma a cégnek. 1947. augusztus 8-án a Hewlett-Packard átalakult részvénytársasággá, 1957. november 6-án részvényeit nyilvános kereskedelemre bocsátotta.
„Feldobott az érme…“
A vállalat neve nem túl eredeti, nyilvánvaló, hogy annak elnevezése a Hewlett - Packard (röviden HP) a két alapító tag vezeték nevének kezdőbetűiből áll. A sorrendről eredetileg egy érme feldobásával döntöttek. Ugyan a győztes David Packard volt, de végezetül úriember módjára visszalépett és a két férfi megegyezett abban, hogy elektronikai cikkekekkel foglalkozó cégüket Hewlett-Packard Company névre keresztelik. Először a cég mindkét tulajdonosa a földműveléshez és gazdálkodáshoz kapcsolódó különböző termékeket gyártott és árult (pl. voltmérőt, számológépet, továbbá bowling pályákhoz használt készülékeket vagy épp automatikus öblítő rendszereket), csak a későbbiek folyamán specializálódtak a csúcstechnológiájú elektronika gyártására.
Ami a cég története folyamán változott, az a cég logója. Eredetileg a két jól ismert betű a hp egy osztott kék téglalapban helyezkedett el; 1981-től azonban ez a két fehér betű egy ugyanolyan színű körben helyezkedik el. Az utolsó változás 2016-ban történt, amikor a világ fénye egy arany futurisztikus logót látott meg, élesen vágott betűkkel. Négy perjelből van létrehozva - két rövidebből és két hosszabból - és a Moving brands designer stúdió áll mögötte.
Az amerikai vállalat leghíresebb termékeként a HP 2100/HP 1000 mini számítógépet, az első tudományos- (HP 9100A) és személyi- vagy zsebszámológépet (HP-35 1972-ből) említhetjük, a cég azonban a világhírnevet a 20. század 80-as éveiben gyártott tintasugaras és lézernyomtatóinak köszönhetően szerezte meg.
Oszd meg és uralkodj
Ma a Hewlett-Packard (röviden HP) egy nemzetközi cég, területén az egyik legnagyobb. Központja Kaliforniában, Palo Altoban található és a világ csaknem összes államában képviselteti magát. A cég megnevezése működésének teljes ideje alatt ugyanaz maradt, ha nem soroljuk ide a cég 2015. augusztus 1-jén bekövetkezett kettéválását. Két önálló divízió jött létre: HP Inc. (HP.com) és Hewlett-Packard Enterprise (HPE.com), amiből a HP Inc. a hardwarekért és az új technológiákért felel, míg a HPE a szoftver fejlesztéseket jegyzi.
A vállalkozás tevékenységi területébe mindenek előtt az informatikai technológiák és az azzal kapcsolatos termékek tartoznak:
- tintasugaras, lézeres és nagyformátumú nyomtatók, 3D nyomtatók,
- PC, laptopok, szerverek, tabletek,
- monitorok,
- szkennerek, multifunkciós berendezések,
- egerek és billentyűzetek,
- webkamerák,
- digitális fényképezőgépek,
- hálózati elemek,
- tudományos számológépek.
A cég termékkínálatában természetesen tonereket, festékkazettákat és minden a nyomtatókkal és az IT területtel kapcsolatos fogyasztási cikket is megtalálhatunk. Ezekkel a termékekkel majdnem minden irodában, boltban és háztartásban találkozhatunk. A világon milliónyi a HP hagyományos kék logójával ellátott minőségi terméket találunk. A Hewlett-Packard márkájú lézersugaras nyomtatók nem csak Magyarországon a legkeresettebbek már hosszú ideje.
Hasonló cikkek
A Brother márka története - Japánból egészen a világ végére
Könnyedén megkérdőjelezhető az a közismert mondás, hogy a Tatra nem ismeri testvérét. Nem hinnénk, hogy a Kopřivnicé-ben található autógyárban még senki sem hallott volna a japánban készült Brother márkájú fénymásolókról és nyomtatókról. Történetük egészen 1908-ig nyúlik vissza, amikor a felkelő nap országában megalapították a Yasui Sewing Machine Co. nevű céget, a jelenlegi nemzetközi gigász egykori elődjét. Már több mint 28 éve jelen van a Brother márka a cseh piacon és éppen 60 év telt el azóta, hogy a japán cég belépett az európai kontinensre. Egy ilyen esemény biztosan megérdemli, hogy a közismert gyártóról legalább egy rövid cikk megjelenjen.
Teljes cikk »Xerox: A technológiai úttörője, aki megalapozta az irodai technológiák jelenlegi állapotát, ahogy ma ismerjük
Ennek a márkának a neve a másolás szinonimájává vált. A xerográfia feltalálása azonban egyáltalán nem az egyetlen mérföldkő az irodai technológia fejlesztésének történetében. A grafikus felület és az egér találmányokkal hatalmas előrelépéseket tettek a személyi számítógépek tömeges kiterjesztése érdekében. És igen, a Xerox is felelős értük. Olvassa el egy márka történetét, amelynek több mint egy évszázados története van, ennek ellenére nem és nem sikerült a csúcsra törnie.
Teljes cikk »