Hogyan lamináljunk papírt (és válasszunk megfelelő laminálógépet)
Rendszeresen kell laminálnia névjegykártyákat, fontos dokumentumokat vagy egyéb anyagokat, és nem tudja, milyen típusú eszközt válasszon? Ebből a cikkből megtudhatja az összes lényeges információt - beleértve a lamináló fóliák közötti különbségeket és megismerheti a laminálási típusok közötti eltéréseket is.
Először is egy kis elmélet: a laminálás azt az eljárást jelenti, amelynek során a papírt tartósan "becsomagoljuk" egy átlátszó műanyag fóliába (jellemzően poliészter vagy polipropilén). Ez a fólia megvédi a papírt a további írástól, gyűrődéstől, nedvesedéstől és szennyeződéstől. Ugyanakkor erősíti és megakadályozza a szakadását.
Kétféleképpen laminálhatunk: vagy hővel, vagy hidegen (itt megkülönböztetünk úgynevezett nedves és száraz változatot is).
Meleg (klasszikus) laminálás
Ez a fajta laminálás 90-120 °C hőmérsékleten történik. Termikus laminálógépre van szükség, amelyben a fóliában lévő papír áthalad a felmelegített hengereken. A megnövekedett hőmérséklet egy speciális ragasztókeveréket aktivál a fóliában, és a két oldal összeragad.
A hengerek nagy nyomásának köszönhetően, nincs esélye annak, hogy légbuborékok képződjenek a fólia alatt (jellemzően akkor fordulnak elő, ha például a védőüveg nincs megfelelően a telefon kijelzőjéhez ragasztva).
A meleg laminálás olyan esetekben hasznos, amikor professzionális megjelenést kell elérnie egy laminált dokumentumnak vagy A5 -nél nagyobb méretű papírt szeretne laminálni.
Az olcsóbb készülékek lassabban laminálnak, ezért olyan irodákban javasolt a használatuk, ahol havi kevesebb, mint száz dokumentumot terveznek laminálni. Ezek az eszközök a háztartásokban is megállják a helyüket. A professzionális eszközök, melyeket a másolóközpontokban, hivatalokban és speciális üzemekben használnak, minden hónapban több ezer laminálást képesek kezelni minden probléma nélkül.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a szabványos laminálóberendezések csak 300 g/m2 körüli papír tömeget képesek kezelni. Vegye figyelembe azt is, hogy néhány percbe telik, amíg felmelegszik az üzemi hőmérsékletre. Milyen laminálógéphez kell nyúlnia?
- Ha papírra nyomtatott fényképeket szeretne laminálni: Peach Home Office Photo Laminator A4 (PL707),
- ha max. A4 méretű dokumentumokat szeretne laminálni: Peach Premium Laminator A4 (PL750),
- ha dokumentumokat vagy plakátokat szeretne laminálni A3 méretig: Peach Peach 4 in 1 Laminator & Cutter A3 (PBP420) (a készülék tartalmaz sarokvágót és papírvágót is).
Maga a laminálás viszonylag egyszerű: tegye a dokumentumot a speciális fóliába (ügyeljen a papír központosítására), helyezze be a készülék bemeneti nyílásába, és indítsa el a laminálási folyamatot.
Tipp: Közvetlenül a laminálás után a fólia forró - ne érintse meg, várjon néhány percet, amíg lehűl. Így elkerülheti nem csak az égési sérüléseket, hanem a laminált dokumentum deformációját is.
Laminálás laminálógép nélkül - hideg megközelítés
A meleg laminálás mellett hideg laminálás is létezik, amely nedves és száraz változatokra oszlik:
- nedves laminálásnál a ragasztókeveréket egy speciális nyomó-laminálgépben viszik fel a fóliára; segítségével a fóliát a papírra ragasztják,
- száraz laminálásnál ragasztóval ellátott fóliát használnak, amelyet a papírra lehet ragasztani; a legjobb eredmény érdekében hengerrel távolítsa el a légbuborékokat.
A száraz hideg laminálás otthoni használatra alkalmas. A legnagyobb formátum, amelynél még alkalmazható az az A5 formátum (pl. névjegykártyák vagy kis oklevelek). Ezen formátum felett a kézi laminálás szükségtelenül fáradságos, és az eredmény messze lesz a professzionális megjelenéstől.
Melyik lamináló fóliát válasszon?
A laminálás esetén használnak:
- lamináló zsebeket (papírt helyeznek bele és lezárják),
- fóliát tekercsen, gyakran 1 méter feletti szélességgel (lezárás után a fóliát vágóval vágják le).
A lamináló fóliákat szabványosítják a leggyakoribb papírméretekhez. Mindkét oldalon néhány milliméterrel szélesebbek, hogy a dokumentum vízmentesen lezárható legyen a fóliákban.
Létezik:
- A5 lamináló fólia,
- A4 lamináló fólia,
- A3 lamináló fólia.
A fólia vastagsága határozza meg a laminált papír merevségét. Ezt mikronban fejezik ki (ezer mikrométer egyenlő egy milliméterrel), és egy fólia lapra kell számítani. A szabványos laminálógépek körülbelül 2 × 125 mikron vastagsággal bírnak el.
A laminátum végső megjelenését a fólia felülete is meghatározza. A matt felület finomabb és alkalmasabb hivatalos dokumentumokhoz és névjegykártyákhoz. Fényes fóliába helyezheti például az ebéd menüt.
Hasonló termékek
Hasonló cikkek
A papír tömege: hogyan válasszunk papírt névjegykártyákhoz és más nyomtatási anyaghoz
Amennyiben névjegykártyákat vagy szórólapokat készül nyomtatni, a nyomdák információt kérnek majd a papír súlyára vonatkozóan, amelyre nyomtatni szeretne. Ebből a cikkből megtudhatja, hogy pontosan mit jelent a papír tömege, miben különböznek a különböző vastagságú papírok és milyen típusú nyomtatási anyagok nyomtatására alkalmasak.
Teljes cikk »Papírméretek: a formátumok és a megfelelő nyomtatók áttekintése
Valószínűleg hallott már az A4-es vagy "A ötös" formátumról. De tudja, hogy mekkora az A2-es papír és mire használják? És hallott már a C, RA vagy SRA papírokról? Ha nem, akkor sem kell kétségbeesnie. Ebben a cikkben áttekintést adunk a leggyakrabban használt papírformátumokról - és tippeket adunk a nagy formátumú nyomtatásra alkalmas nyomtatókról. Nagyon könnyen “képbe kerülhet”.
Teljes cikk »