Lézernyomtató hibái: meddig érdemes javítani?

18. 1. 2021

18. Január 2021, 10:00 | A lézernyomtató szorgalmas "tagja" az irodának, ezért nem meglepő, hogy előbb vagy utóbb hiba jelentkezik nála. Ismerje meg, hogyan lehet azonosítani a hibákat, és hogyan lehet megoldani őket úgy, hogy az a lehető legkevesebb megterhelést okozza a pénztárcájának. A cikkben a legolcsóbb megoldásoktól haladunk azok felé, amelyek költségvetését kis mértékben terhelik meg.

Javítani a hibás készüléket, vagy újat venni? Az alapvető megkülönböztető jellemző a komponensek kora és várható élettartamuk.

Ha egy alkatrész meghibásodott, és a gyártó által megadott szavatossági idő is lejárt, javasoljuk, hogy fektessen be egy új alkatrészbe. További karbantartása gazdaságtalan lenne, és a javítást valószínűleg meg is kell ismételni. Az elavult alkatrészek rontják a nyomtatás minőségét, és károsíthatják a nyomtató más komponenseit is.

Különösen figyeljen:

  • a nyomtató teljes élettartamára (amelyet az 5%-os fedettséggel kinyomtatott lapok száma jelez),
  • optikai henger élettartamára.

Ismerje meg a lézernyomtatók működését
A cikkünk jobb megértése érdekében tudnia kell, hogy a lézernyomtató készülékek milyen alapelveken működnek, mi például az optikai henger, a beégető egység és más alkatrészek. Tudjon meg mindent a Lézernyomtató A-tól Z-ig: hogyan működik cikkünkből.

Mi áll leggyakrabban a problémák mögött?

Szoftverhibák

Az egyik leggyakoribb probléma a gyenge kommunikáció a nyomtató és az eszköz között, amelyről nyomtat. Jellemzően nincs válasz, miután a fájlok küldésre kerültek nyomtatásra.

Elavult illesztőprogramok

Először ellenőrizze, hogy telepítette-e a legújabb illesztőprogramokat (drivers); a gyártók rendszeres frissítéseket adnak ki, amelyek biztonsági javításokat is tartalmaznak, és biztosítják az operációs rendszerek jelenlegi verzióival való összeférhetőséget. A legismertebb gyártók illesztőprogramjai a következő linkeken találhatók:

Mennyibe kerül ez a megoldás? Az illesztőprogramokat a nyomtatógyártók ingyenesen biztosítják, csak töltse le őket.

A tűzfal blokkolja a nyomtatást

A terminál és a nyomtató közötti jelet gyakran a tűzfal, ill. a számítógépén - vagy a vállalati hálózaton - használt vírusírtó blokkolja. A nyomtató és a számítógép közötti kommunikáció engedélyezéséhez képezzen kivételt a tűzfalban. Néha a nyomtató újraindítása is segíthet.

Mennyibe kerül ez a megoldás? Minden kissé tapasztaltabb felhasználó képest kivételt beállítani a tűzfalon; a vállalatoknál ezeket a problémákat hálózati szakemberek oldják meg.

2-nahled2.jpg

Problémák a tonerrel

A problémás nyomtató tonerek egy külön fejezet. Ezt a problémát leggyakrabban foltok jelzik a nyomtatott dokumentumon. Ennek oka néhány a festékpor szivárgása, amely átjut a hengeren a papírra, és a beégető egység rögzíti.

Ez a probléma egyszer fordulhat elő, például amikor tonert helyez a nyomtatóba. Ennek megoldásához nyomtasson ki néhány oldalt. Ha a por egy frissen kicsomagolt tonerből folyik, azonnal reklamáljon, és keressen minőségi tonereket.

Ezzel megelőzheti a többi alkatrész meghibásodását; a rossz minőségű utántöltők ugyanis csökkentik az optikai henger és a beégető egység élettartamát (lásd alább).

Mennyibe kerül ez a megoldás? Pár plusz oldal "feláldozása" pár forint nagyságrendű. Minőségi alternatív tonerekbe való befektetés nagyobb, mint a nem ellenőrzött tonereké, ugyanakkor kisebb, mint az eredeti patronok vásárlása.

Optikai henger hibái

Az optikai hengert a papírlapokról rájuk kerülő szennyező részecskék hajlamosak károsítani. A hiba vízszintes csíkok nyomtatásával nyilvánul meg. A problémát az is okozhatja, hogy a készülékben lévő alkatrészek élettartama a végéhez közeledik.

Piszkos optikai henger

A piszkos optikai hengert megpróbálhatja megtisztítani, de ez egy kockázatos vállalkozás, amely visszafordíthatatlan károkat is okozhat. Alternatív megoldás az új henger vásárlása.

A henger cserélhető alkatrész, így könnyen eltávolíthatja a nyomtatóból, de mindig kövesse a gyártó utasításait.

Tisztítási eljárás:

  1. Vegyen fel kesztyűt, és vegye ki az optikai hengert a nyomtatóból. Ne érintse meg a felületet puszta kézzel - a zsír és a verejték károsíthatja a félvezető réteget.
  2. Tisztítsa meg a hengeret alkoholban, toluolban vagy más szerves oldószerben áztatott mikroszálas kendővel. Ne használjon vizet, még desztillált vizet sem. Hagyja a hengeret megszáradni, és helyezze vissza.

Mennyibe kerül ez a megoldás? Egy kis üveg technikai alkohol költsége pár száz Ft.

3-nahled2.jpg

Lejárt az optikai henger élettartama

Ha a vízszintes csíkokkal kapcsolatos probléma huzamosabb ideig fennáll, az alkatrész félvezető rétege valószínűleg elérte az élettartam határát. Új henger megvásárlásával megoldhatja a problémát.

Jó útmutató a henger megvásárlása óta cserélt tonerek száma; az optikai hengerek élettartama 3-4-szer hosszabb, mint a festékeké.

Mennyibe kerül ez a megoldás? Az új optikai henger több tízezer forintba is kerülhet.

Egyéb alkatrészek hibái

Azok az összetevők is meghibásodhatnak, amelyek létezéséről nem is tudunk. A megoldás általában a hibás alkatrész cseréje. Javasoljuk, hogy a nyomtatót szakképzett szakemberrel szervizelje.

Az adagoló (elválasztó) meghibásodása

A papírlapokat adagoló alkatrész porszennyeződésre hajlamos, ami eltömődést eredményez az adagoló mechanizmusban. Néha a probléma az anyag elfáradása - az adagoló "lehámlik", és nem tölti be funkcióját.

Először próbálja meg az elválasztót kitisztítani mikroszálas és izopropanolos kendővel. Ha a tisztítás nem segít, a megoldás az adagoló cseréje.

Mennyibe kerül ez a megoldás? Egy üveg izopropanolt és mikroszálas kendőt pár száz forintért kaphat. Az új elválasztó ára - a nyomtató típusától függően 2 000-15 000 Ft között mozog. Javasoljuk, hogy bízza a cserét egy hivatalos szervizre; a körülbelül 30 perces munka ára pár ezer forint körül mozog.

Beégető egység meghibásodása

Ez az alkatrész gondoskodik a festékpor papírba égetéséről. A helytelenül végzett tonerek cseréje megsértheti ezt az alkatrészt. Az alacsony minőségű festékek jelentősen csökkentik a beégető egység élettartamát is.

A beégető egység bizonyos esetekben megjavítható, de a javítás legtöbb esetben időigényes és tisztázatlan eredménnyel jár. Ha ezzel az alkatrésszel merülnek fel a problémák, javasoljuk annak cseréjét.

Mennyibe kerül ez a megoldás? Eredeti beégető egység 40 000-400 000 Ft-ba kerül - a nyomtató modelljétől függően. A vállalatok esetében a szabály az, hogy a beégető egységet (külön díjak nélkül) a nyomtató szállítója cseréli, akivel a szolgáltatási szerződést kötik. Ha a javítás meghaladja a nyomtató árát, egyszerűbb, ha egy teljesen új eszközt vásárol.

Legyen az elsők között!
Legújabb információk az újdonságainkról és akciónkról az Ön e-mail címére

Hasonló cikkek

Lézernyomtató A-tól Z-ig: hogyan működik

Amennyiben már túl van a lézer vs. tintasugaras nyomtató párbajon“ és győztesként a lézernyomtatót választotta, talán érdekli, hogyan...

1. 1. 2020  Teljes cikk »

Kiszállítás már 1490Ft-tól

átvevőhelyre

Szállítás 48 órán belül

Tényleg gyorsak vagyunk

Nálunk van ideje

Az árut 30 napon belül visszaküldheti

Megjutalmazzuk Önt

Minden vásárlás után hűségpontot kap