5%-os lefedettség nyomtatáskor, avagy mennyi ideig bírja a toner vagy a tintapatron?
Előfordult már Önnel, hogy az új toner vagy tintapatron sokkal hamarabb elfogyott, mint ahogy azt a patron gyártója eredetileg ígérte, és a vásárláskor megadott oldalszám alig felét nyomtatta ki? Valószínűleg igen. Azonban, ha ebben a helyzetben hazugsággal vádolta a patron gyártóját, akkor valószínűleg rosszul döntött. Azért, mert az adott toner vagy patron gyártója a megadott nyomtatási mennyiség meghatározásához az 5%-os oldallefedettséget veszi alapul. De tisztában van azzal, hogy milyen is az az oldal, amelyet 5%-os lefedettséggel nyomtatnak ki? Ha nem, akkor a következő sorok segítenek megérteni Önnek ezt a kérdést.
Miért tűnik úgy, hogy a toner vagy a tintapatron gyakran hamarabb fogy el, mint ahogy azt a gyártó ígéri?
A toner vagy patron élettartama a gyártók által az A4-es oldalak 5%-os lefedettsége mellett megadott nyomtatási kapacitáson alapul. Ezt az értéket gyakran megtaláljuk a patron csomagolásán, és mivel ez az érték általában magas, a gyártók büszkén hirdetik. Emellett egy egységes ISO/IEC szabványt is létrehoztak a patronok közötti összehasonlítás megkönnyítése érdekében, amit minden nyomtató és patron gyártó alkalmaz. Azonban a fő probléma abból adódik, hogy ez a szabvány az A4-es oldalak 5%-os lefedettségén alapul, ami egy átlagos szöveges dokumentum esetén csak a lap harmadát jelenti.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha egy gyártó azt állítja, hogy a patronja 2 000 oldalt képes kinyomtatni, akkor ez csak abban az esetben érhető el, ha mindig 5%-os lefedettséggel nyomtat. Azonban sejthető, hogy ez egy nagyon valószínűtlen forgatókönyv, és az 5%-os papírfedettségtől való legkisebb eltérés is aláássa az eredményt és jelentősen csökkentheti a nyomtatott oldalak számát. Továbbá, mint fentebb említettük, egy teljes oldalnyi szöveg körülbelül az oldal 15%-át fedi le, és ez a lefedettség még nagyobb, ha kisebbre állítjuk a betűtípust vagy a sortávolságot. Így a toner valós élettartama általában csak mintegy harmadakkora, mint amit a toner csomagolásán feltüntetett szám mutat. Mindezeket figyelembe véve, még mindig csak szöveges dokumentumok nyomtatásáról van szó.
Még nagyobb különbséggel találkozunk a garantált és a tényleges nyomtatási mennyiség között képek vagy fotók nyomtatása esetén - elsősorban színes tintasugaras nyomtatók, illetve az ezekhez tartozó tintapatronok esetében. Képek és színes fotók nyomtatása során gyakran 90-100%-os oldallefedettséget érhetünk el. Tehát a patron csomagolásán feltüntetett 2 000 oldalból csak 100 nyomtatott képet kaphat. Viszont még ebben az esetben is igaz az akár 2 000 nyomtatott oldalra vonatkozó állítás.
A toner tényleges élettartama a használat módjától függ
Ahogy korábban is említettük, a tonerek kapacitását az ISO/IEC szabvány szabályozza. Ez lehetővé teszi a nyomtatópatronok kapacitásának egymással történő összehasonlítását, márkától és típustól függetlenül. A gyakorlatban azonban nemcsak a nyomtatott szöveg lefedettsége befolyásolja a toner vagy a patron élettartamát, hanem az is, hogy hogyan használja a nyomtatót - más szóval, hogyan nyomtat a patronokkal.
Mi minden befolyásolja a toner és a patron élettartamát?
- Az oldallefedettség nyomtatás közben - A gyakorlatban jellemzően magasabb, mint a szabványos tesztek során.
- Időszakos nyomtatás – A patronokat általában folyamatos nyomtatás során tesztelik, de a kis oldalszámú, szakaszos nyomtatás nagyobb terhelést jelent a tintafelhasználás szempontjából, így még ha folyamatosan is mindössze 5%-os oldalfedettséggel nyomtat, a nyomtatási szünetek miatt kevesebb nyomatot kap.
- A papír és hordozó típusa - A különböző papírsúlyok és nyomtatási hordozók eltérő követelményeket támasztanak a toner vagy patron felhasználásával szemben. Nehéz vagy speciális papírokat használva több tintát használhatunk el.
- Nyomtatási minőség - A nyomtatás minősége jelentősen befolyásolja a toner élettartamát. Minél magasabb a nyomtatás minősége, annál több tintát használ el a nyomtató. A gyári tesztek általában minimális maradékot eredményező beállításokkal történnek.
- A nyomtató gyakori kikapcsolása - A nyomtató minden egyes bekapcsoláskor kalibrálást és tisztítást végez, ami további nyomtatópatron-fogyasztást eredményez. Bár ez az elfogyasztott mennyiség csekély, mégis hatással van az élettartamra.
- Igényes nyomtatási feladatok, például fényképek, képek vagy grafikonok nyomtatása - Fotópapírra nyomtatott fényképek esetén az automatikus tisztítás sokkal gyakrabban történik, ami további tintafogyasztást eredményez. Ráadásul a nyomtató az ilyen dolgok nyomtatása során önmagában is sokkal több tintát fogyaszt, mivel a szabványos 5%-nál jóval nagyobb a nyomtatási lefedettség.
- A nyomtató állapota és kora – A nyomtató egyes részei, amelyek a nyomtatásért felelősek, idővel elhasználódnak. Régebbi nyomtatóknak gyakran több tintára van szükségük ahhoz, hogy ugyanolyan nyomtatási eredményeket érjenek el, mint az új eszközök.
- A levegő páratartalma – ez a tényező alapvetően befolyásolja a nyomtatók működését. Mindenekelőtt a nedvességet is felszívó papír van veszélyben. A lézer- és tintasugaras nyomtatókat általában nem nedves körülmények között történő nyomtatásra tervezték (kivéve a robusztus ipari nyomtatókat). Magas páratartalom mellett a nyomtatók legjobb esetben is több tintát használnak el, míg a rosszabb esetben nem tudják befejezni a nyomtatási feladatot, ami elakadt papírhoz, hullámos papírhoz vagy homályos nyomathoz vezethet, és az elromlott nyomatot újra kell nyomtatni.
A méret nem számít - a hasonló méretű patronok élettartama eltérő lehet
Lehet, hogy meglepő, de a nyomtatókazetta térfogatának kevés köze van ahhoz, hogy hány oldalt képesek nyomtatni élettartamuk alatt. Más szóval, két különböző, de azonos térfogatú nyomtatópatron által nyomtatott oldalak száma nemcsak a különböző márkák, hanem ugyanazon gyártó különböző patronmodelljei között is eltérhet.
A nyomtatás költségeit a toner ára határozza meg
A HP LaserJet Pro MFP M227sdn lézeres multifunkciós nyomtatóhoz például 1 600 vagy 3 500 oldal kapacitású eredeti HP tonerkazetták kaphatók. Ebben az esetben a nyomtatóhoz készült kompatibilis TonerPartner tonereink mindkét változatban ugyanazt a kapacitást érik el, de csaknem feleannyiba kerülnek.
Ennek alapján viszonylag könnyen kiszámolhatja, hogy mennyibe kerül egy nyomtatott oldal Önnek. Ahogy már korábban említettük, a normál nyomtatás során az oldallefedettség általában háromszorosa annak, amit a gyártók a toner csomagolásán deklarálnak. Tehát ossza el a deklarált nyomtatott oldalak számát hárommal, és kap egy durva becslést arról, hogy hány oldalt nyomtat ki egy patron normál szöveggel egy oldalon. Ez azonban ismét csak egy durva becslés, amely feltételezi, hogy mindig szabványos dokumentumokat nyomtat, ami eléggé irreális forgatókönyv. Ha gyakran nyomtat képeket vagy sűrűn teleírt dokumentumokat, a patron élettartama valószínűleg még rövidebb lesz, mint a fenti kiszámított érték, és ellenkezőleg, ha csak néhány sort nyomtat oldalanként, akkor valószínűleg hosszabb lesz a patron élettartama a gyártó által meghatározottnál.
Hasonló termékek
Hasonló cikkek
Papírméretek: a formátumok és a megfelelő nyomtatók áttekintése
Valószínűleg hallott már az A4-es vagy "A ötös" formátumról. De tudja, hogy mekkora az A2-es papír és mire használják? És hallott már a C, RA vagy SRA papírokról? Ha nem, akkor sem kell kétségbeesnie. Ebben a cikkben áttekintést adunk a leggyakrabban használt papírformátumokról - és tippeket adunk a nagy formátumú nyomtatásra alkalmas nyomtatókról. Nagyon könnyen “képbe kerülhet”.
Teljes cikk »Hogyan lehet megtakarítani akár 80 %-ot a nyomtatás összegéből? Megoldás: alternatív festékkazetták
Valószínűleg mindenki, aki valaha új tonert vásárolt a nyomtatójához, nehéz döntés előtt állt, milyen fajta festékkazetták válasszon. A piacon az eredeti patronokon kívül egyenesen a gyártóktól jelen vannak a nem eredeti tonerek is. Megkülönböztetünk utángyártott tonereket valamint kompatibilis vagy alternatív festékkazettákat.
Teljes cikk »