Dokumentum előkészítése a nyomtatásra: Mi mindent kéne tudnia, mielőtt elküldené a nyomtatandó fájlokat
A szöveges dokumentumok nyomtatása a legtöbb ember számára, aki számítógépet és nyomtatót használ, a napi rutin közé tartozik. Kenyértörésre rendszerint akkor kerül sor, amikor névjegykártyát, plakátot, bannert, vagy más, összetettebb grafikát kell nyomtatni. Szerencsére itt ez a cikk, hogyan készítsük elő a dokumentumot a nyomtatásra - és nem számít, hogy egyedül készíti elő vagy van egy grafikus is a kéznél. Mindig jól jöhet, ha érti az alapvető fogalmakat és eljárásokat.

Ismeri a színmodelleket?
Először is, jó tisztázni, hogy a monitor és a nyomtató különböző színmodellel dolgozik. Míg a monitorok a színeket RGB-ben, a különféle színeket a színes fény összekeverésével jelenítik meg, a nyomtatók a CMYK színmodellel dolgoznak, ahol a végső színeket a színpigmentek átfedésével kapjuk.
Sok színt, amelyet RGB-ben és a monitoron egyszerűen lehet ábrázolni, nem lehet szabványos színkeveréssel létrehozni a nyomtató CMYK üzemmódjában. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy amit a monitoron lát a nyomtatás előtt, az kinyomtatva soha nem fog pontosan ugyanúgy kinézni.
A grafikus programokban különféle színmódokban dolgozhat. A fényképeket és a grafikát, amelyet például a weben szeretnénk felhasználni, RGB színmódban készítik elő. Amennyiben a cél a nyomtatás, a jó eredmény garanciája szabály szerint az, ha CMYK színmódban dolgozunk. Mindig győződjön meg arról, hogy a grafikus program beállított színprofilja megfelel-e a szándékának.
A kalibrált monitor segít elkerülni a meglepetéseket
Miért ilyen drágák a profi monitorok? Mert képesek igazán hűen megjeleníteni a színeket. Lehet, hogy Önt is gyakran az a kellemetlen meglepetés érte, hogy a kinyomtatott fényképek sötétebbek vagy világosabbak lettek az eredeti elképzeléshez képest. Lehet, hogy nem a nyomtató a hibás, hanem pont a monitor. De még az olcsóbb monitorokat is lehet úgy kalibrálni, hogy ne tévesszék meg a szemet - a legegyszerűbb, ha ezzel a feladattal egy profi szervizt keres fel.
Helyes felbontás és méretarány
A felbontást DPI (dots per inch) számértékben adják meg és azt határozza meg, hogy milyen sűrűn vannak a képpontok egy hüvelyk (= 2,54 cm) hosszúságon. A monitoron való megjelenítéshez általában elég a 72 DPI felbontás. A nyomtatáshoz a minimális érték 250-300 DPI, azonban ez a mérettől és a végső formátumtól függ - a nagyformátumú nyomatokat, például a hirdetőtáblákat, távolabbról nézik, ezért nem igényelnek akkora felbontást - általában a 150 DPI is elég.
A felbontással függ össze a méretarány is. A legtöbb nyomda örül, ha a dokumentumokat 1:1 méretarányban küldi el. A nagyformátumú nyomatok esetében azonban ez nem lehetséges, a fájl mérete túl nagy lenne. Ezekben az esetekben más méretarányt kell használni - például 1:2, 1:5, vagy 1:10. Azonban a nyomdát mindig tájékoztatni kell a végső formátumról és az alkalmazott méretarányról.
Szövegek görbévé alakítása
Ez egy fontos lépés a nyomtatás előkészítésénél, amelyet alkalmanként a tapasztalt grafikusok is elhanyagolnak. A dokumentum valamennyi szövegét görbévé kell alakítani, ami biztosítja, hogy a szöveg, a betűk és az ékezetek a nyomtatás közben "ne szóródjanak szét", hanem a tervezett formában maradjanak. Ezzel egyidejűleg ez a fontos formázás garantálja, hogy a használt betűtípust az a számítógép is meg tudja jeleníteni és ki tudja nyomtatni, amelyiken nincs telepítve ez a betűtípus.
Kifutó szél, biztonságos zóna és vágójel
Eljutottunk a nyomtatási zsargonhoz. Nézze meg a következő diagramot, amelyen egy tipikus nyomtatásra szánt dokumentum látható. Mindjárt elmagyarázzuk, hogy mi micsoda.
Kifutó szél vagy rátöltés
Amikor egészen a dokumentum széléig nyomtatunk, általában egy kis eltolódás következik be a végső formátumra vágás során. Minden tapasztalt grafikus és nyomdász számol ezzel. Ma már a kifutó szél és a biztonságos zóna egy bevett szabvány a nyomtatásra készítés során.
Ez a grafika átnyúlása a dokumentum végső formátumának szélein túlra. Ennek az átnyúlásnak köszönhetően biztosítják, hogy a vágás (és az esetleges eltolódás során) a nyomat szélein ne jelenjenek meg fehér csíkok.
Az íratlan szabály szerint a kifutó szél 3-5 mm széles, de ez mindig a használt technológiától függ. Nem kivétel a nagyobb és kisebb kifutó szél sem - a pontos követelményről jobb közvetlenül a nyomdában érdeklődni.
Biztonságos zóna
A grafika a végső formátumra vágás során eltolódik, ezért ún. biztonságos zónával kell dolgozni. Ez egy olyan tér, amelyre biztonságosan elhelyezhetjük a fontos grafikai elemeket - a logókat, a szövegeket, a kép nélkülözhetetlen részeit... Ez a biztonságos zóna a dokumentum belsejében, a szélétől 3-5 mm-re található.
Vágójelek
A vágójelek kis keresztek, amelyek két vékony vonalból tevődnek össze és a dokumentum sarkában találhatók. Azt jelölik, hogy hol lesz kivágva a végső formátum - a vízszintes vonal a horizontális, a függőleges pedig a vertikális vágást jelöli.
TIPP: Sok nyomda a leggyakrabban használt formátumokra sablonokkal rendelkezik. Ha például névjegykártyát vagy klasszikus A5-ös szórólapot készít, kérjen hozzá sablont. Minden biztonságos zóna, kifutó szél és vágójel elő lesz készítve, a kivitelező igényeinek megfelelően.
Kész, már csak el kell küldeni...
Néha még a nyomtatandó fájl elküldése is kemény dió lehet. A nyomtatandó fájlok általában nem férnek az e-mail mellékletébe. Ideális az összes dokumentumot egy mappába tömöríteni (.zip vagy .rar) és feltölteni egy felhő alapú tárhelyre. A nyomdába pedig csak egy linket küldjön a csomag letöltéséhez.
Hasonló cikkek

RGB vs. CMYK: Hogyan lehet a legjobb nyomtatási eredményt elérni?
Képzelje el, hogy egy fontos előadásanyagot nyomtat. Látszólag nincs benne nehézség- csak a nyomtatás gombot kell megnyomni. Ekkor észreveszi, hogy a nyomtatott anyag színei nem egyeznek az eredeti dokumentum színeivel. A forrásfájlhoz képest a nyomtatott dokumentumon nem olyan élénkek a színek, és például az eredeti élénkzöldet sötétebb árnyalat váltotta fel. Milyen szerepet játszanak ebben az RGB és CMYK színmodellek, és mindenekelőtt - hogyan érhetjük el, hogy a kinyomtatott szín és a képernyőn megjelenített szín megegyező legyen?
Teljes cikk »
Mit jelent a DPI felbontás és hogyan válasszon ez alapján megfelelő nyomtatót?
A nyomtató kiválasztásakor a vásárlók túlnyomó többsége, akár otthoni, akár az irodai nyomtatóról van szó, az ár, a típus vagy a funkció alapján dönt. Azonban kevesen foglalkoznak olyan dolgokkal, mint a DPI, ami fontos tényező egy nyomtató esetében. Viszonylag egyszerű módon tájékoztat arról, hogy a nyomtató milyen minőségű nyomtatást képes elvégezni, és ennek eredményeként milyen tevékenységre alkalmas. Fogalma sincs, hogy mi az a DPI? Az alábbi cikkben ismertetjük Önnel.
Teljes cikk »