Hova dobjuk ki a nyomtatónkat: 4 hely, ahol átveszik
Egyszer minden nyomtatót cserére itélnek - függetlenül attól, hogy az élettartama végét érte-e el (amint azt a nyomtatási mennyiség is jelzi), vagy egy naprakészebb modellre csseréljük-e le azt, a régi készüléktől biztosan meg kell szabadulnunk. De hova is vihető a régi nyomtató?
A nyomtató nem tartozik a vegyes hulladékba
Gyakori hiba, hogy a nyomtatót egy közönséges kukába vagy konténerbe dobják, viszont oda biztosan nem tartozik. A nyomdagép ugyanis számos mérgező anyagot tartalmaz, különösen:
- égésgátlókat (ftalátok és egyéb vegyületek) - károsítják a májat, a vesét és más szerveket,
- nehézfémeket (kadmium, nikkel, ólom, króm stb.). - anyagcsere zavarokat okoz az embereknél, vízi állatoknál vagy növényeknél.
Ezek az anyagok minimálisak az EU-ban forgalmazott nyomtatókban, mégis az elektronikus készülékekben megtalálhatóak. Bizonyos nehézfémek nélkül a nyomtatók nem tudnak megfelelően működni, az égésgátlók pedig gátolják a tűz kialakulását és gyors terjedését rövidzárlat esetén. A vegyes hulladékba nem tartozó eszközöket ezzel a piktogrammal azonosíthatja:
A válogatott elektronikai hulladék aránya növekszik
A Cseh Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériumának adatai szerint 2006-ban az elektromos készülékek csak 11 % -át válogatták (és részben újrahasznosították). Tíz évvel később ez már az elektronikus termékek 52 % -a volt. A válogatott elektromos hulladék mennyisége ekkor 22 170-ről 91 513 tonnára nőtt.
Az elhasználódott nyomtatót ezért úgynevezett elektronikai hulladékként kell kezelni. Számos lehetősége van a megsemmisítésére:
1) Konténerek elektronikai hulladék számára
Elhasználódott nyomtatótól legegyszerűbben úgy lehet megszabadulni, ha azt egy elektronikai hulladék konténerbe dobja. Az élénkpiros festék és az „elemek és kis elektronikai hulladék átvétele” felirat alapján ismerhető fel. Ezeket a hulladéktárolókat a legtöbb városban és településen megtalálja - elhelyezésükkel a helyi önkormányzatok eleget tesznek annak a kötelezettségüknek, hogy polgáraiknak helyet biztosítsanak a veszélyes hulladékok tárolására, ideértve az elektronikai hulladékokat is.
Csak kisebb készülékek férnek el az elektronikai hulladéktartályokban. Nagyobb nyomtatók kidobásához keressen más lehetőségeket.
2) Átvételi pontok
Bármekkora nyomtatót leadhat az ún. átvételi pontokon. Működésüket egyebek mellett az úgynevezett újrahasznosítási díj (pár száz forint nyomtatóberendezések esetén) biztosítja, amely 2005 óta része a nyomtató vételárának.
Azek az átvételi pontok kis és nagy nyomtatók átvételét vállalják:
- „Kis nyomtató” - a készülék egyik külső mérete sem haladja meg a 25 cm-t (ezeket a berendezéseket minden 400 m2 feletti elektronikai üzlet is elfogadja),
- „Nagyméretű nyomtató” - olyan eszközök, amelyekben az egyik külső méret meghaladja a 25 cm-t (egy ilyen nyomtatót csak az az eladó köteles elfogadni, akitől a készüléket vásárolta; de közülük sokan cserébe elvárják az új készülék vásárlását).
A HP üzleti ügyfeleinek a nyomtatók és egyéb hardverek újrahasznosítását kínálja.
3) Hulladékudvar
A hulladékudvarok az elektronikai hulladéktárolók alternatívái egyes településeken. A hulladékudvarban ingyen átveszik a nyomtatóját (és egyéb elektronikai hulladékot); természetes személyként bármelyik gyűjtőudvart használhatja.
A vállalkozások a régi nyomtatókat és más elektronikai cikkeket csak olyan udvarban helyezhetik el, amelynek helyi illetékességi területe megegyezik a vállalat központjával; különben fizetni kell a nyomtató selejtezéséért.
4) Elektronikai hulladék elszállítása
Ez a változat különösen alkalmas azoknak a vállalatoknak, amelyeknek nagyszámú nyomtatótól kell megszabadulniuk. Szakosodott vállalatok gondoskodnak eltávolításukról, és az újrafeldolgozó központoknak történő átadásukról.
Mi történik a nyomtatóval, miután kidobták?
Akár konténerbe dobja a nyomtatót, akár elektronikai üzletbe viszi vissza, az újrahasznosító központba kerül, ahol az eszközöket manuálisan kisebb részekre szerelik. A szétszerelésre gyakran úgynevezett védett műhelyekben kerül sor. Ezek gyakran fogyatékossággal élő és korlátozott munkaerő-piaci lehetőségekkel rendelkező embereket foglalkoztatnak.
Ezután a szétszerelt alkatrészeket az egyes anyagok jellege szerint válogatják. A nyomtató fém alkatrészeit általában tovább hasznosítják és további termékek előállításához használják fel; ezek főleg nemesfémeket tartalmazó részek.
Azokat az alkatrészeket, amelyeket már nem lehet újra felhasználni, az előírásoknak megfelelően kell ártalmatlanítani - a lehető legkörnyezetbarátabb módon. Becslések szerint a válogatott elektronikai hulladék 20 % -a kerül ártalmatlanításra.
Mi történik az üres tonerekkel?
Az üres patronok ártalmatlanítása szintén felkapott téma. Míg ezek is újrahasznosíthatók, egyes gyártók ezeket is megvásárolják. További információkért olvassa el a tonerek ártalmatlanításáról és a nyomtatópatronok újrahasznosításáról szóló cikkeinket.
Hasonló cikkek
Hová dobja ki a tonert vagy a tintapatronokat: Tanácsokat adunk az üres patronok ártalmatlanításának vagy újrahasznosításának módjairól
Akár tintasugaras, akár lézernyomtatót használ, nem kerülheti el, hogy időről időre kicserélje a tintapatront vagy a tonert. De van ötlete, hogy mihez kezdjen egy régi, üres nyomtatókazettával? Egyértelműen nem a kukába való - legalábbis akkor, ha nem szeretné károsítani a környezetét. Mihez kezdjen az üres patronokkal vagy tonerekkel?
Teljes cikk »Ha felmondom a szolgálatot, a hulladéklerakóba akarok kerülni? avagy Hogyan hasznosítsuk újra a tonereket
A hulladék osztályozása sokak számára egy teljesen magától értetődő tevékenység. Ha Ön is azok közé tartozik, akik aktívan kiveszik a részüket a környezet fenntarthatóságában, akkor lehet időnként elgondolkodik rajta, hogy hogyan kell bizonyos dolgokat helyesen osztályozni. Ilyen dolog lehet például a toner. A következő sorok ismertetik Önnel, hogy mi a helyzet a törvény szerint a tonerkazettákkal, és mit tehet azért, hogy környezetbarát módon semmisítse meg őket.
Teljes cikk »