Mihez kezdjünk a nyomtatott papírral? Papír aprítása, újrahasznosítás és papírmasé
Felhalmozódtak az irodájában vagy otthonában a régi dokumentumok, szórólapok és egyéb anyagok, amelyektől meg szeretne szabadulni? A papírhulladék elszállításának is megvannak a maga szabályai. A szükségtelen papír azonban újra felhasználható - például a gyerekekkel való közös pillanatokhoz.

Nyomtatott papírok nélkül cégünk túlzás nélkül összeomlana, még a papírmentes (paperless) irodák növekvő tendenciája ellenére is. Azonban nem minden nyomtatott dokumentum kerül az archívumba - ezeket a törvényi előírásoknak megfelelően kell megsemmisíteni. A rendszeres „felszámolás” azonban a reklámfüzetekre vagy prospektusokra is vonatkozik; meglepő módon ezek megsemmisítését (legalábbis a cégek és állami szervezetek esetében) jogszabály szabályozza.
Mindenekelőtt természetesen ideális a papírhulladék képződésének megakadályozása. Ha nem kell nyomtatnia, ne nyomtasson. De ha nincs más választása, nyomtasson az ökológiai szempontokat figyelembe vége. Így:
- energiatakarékos, fekete-fehér módban,
- a papír mindkét oldalán (és 50%-os léptékben - továbbra is gond nélkül olvasható a szöveg),
- az Ecofont alkalmazás használatával, amely akár 50 %-kal csökkenti a színfelhasználást a gyakori betűtípusok esetében.
Ennek a megközelítésnek egy kellemes hozadéka a nyomtatási költségek többszörös csökkentése is.
De hogyan lehet helyesen megszabadulni azoktól a dokumentumoktól, amelyekre már nincs szükségünk? A legtöbb esetben a papírhulladékot aprítják, válogatott hulladékgyűjtő edénybe helyezik el. De ez nem mindig van így. Néha a felaprított papírok is felhasználhatók kreatív tevékenységként, amit a gyermekei imádni fognak (lásd alább).
Mikor szükséges aprítani?
Elvileg minden olyan esetben, amikor meg kell semmisíteni azokat a dokumentumokat, amelyek jogi személy (cégek, nonprofit szervezetek és állami szervezetek) működéséhez kapcsolódnak és archiválásuk nem megengedett. Ezeket az anyagokat nem lehet egyszerűen kidobni - gyakran érzékeny adatokat tartalmaznak.
Ez akkor is igaz, ha otthoni munka közben nyomtatja ki a vállalati dokumentációt. A megsemmisítés viszont nem vonatkozik azokra a szórólapokra, amelyeket a postaládájában talál.
Az úgynevezett aprítás mértéke a tárolt információ jellegétől függ. Azt jelzi, hogy mekkora papírrészecskéket kell levágni a dokumentumból, hogy az biztonságosan ártalmatlanítható legyen (a részletekért lásd: Hogyan válasszunk iratmegsemmisítőt).

Egy hétköznapi irodában P-4, kivételesen P-5 besorolási fokozatig használjon iratmegsemmisítőt. A szigorúan titkos dokumentumokat általában nem nyomtatják ki, hanem titkosított lemezeken tárolják.

P-4 szintre például a Peach PS500-50 iratmegsemmisítő alkalmas. Egyszerre 5 papírt kezel, és akár 120 darab A4-es ívet is képes lezúzni (a gyűjtőtartály űrtartalma 21 liter). Használjon Peach PS500-80 aprítót a P-5 szint eléréséhez; üzemben 120 percig bírja, ill. több mint 10 000 lapot megsemmisít egy menetben - ezután hagyni kell a gépet kihűlni.
Dokumentumok és papír részek újrahasznosítása
A papírhulladékot speciális kék tartályokba dobja újrahasznosítás céljából. A home office-ban dolgozók otthonuk közelében találják meg őket. Az önkormányzatoknak törvényi kötelezettségük van a hulladék ártalmatlanítására annak érdekében, hogy az újrafelhasználható legyen. A vállalatoknak és más szervezeteknek is ezt kell tenniük
A papír (típustól függően) legfeljebb 5 alkalommal újrahasznosítható. Azonban minden új ciklussal az anyag minősége - a papírszálak rövidülése miatt - jelentősen csökken.
Piszkos papírokat (zsíros, kiömlött festék stb.) és felületkezelt papírokat (matt, kréta stb.) ne dobjunk a kék színű tartályokba - ezek helye a szemetesben van.
Éppen ezért, a szétválogatott hulladék a következőket tartalmazza:
- szórólapok,
- újságok és magazinok,
- promóciós brosúrák,
- kartonok.
De van egy másik módja is a papírhulladék megsemmisítésének: töltsön el egy vidám napot a gyermekeivel, és készítsen belőle papírfigurákat és egyéb tárgyakat.
Papírmasé avagy készítsen dekorációt gyermekeivel
A papérmasé egy pépes állagú papírpép, amelyből különféle szobrocskák és tárgyak formázhatók. A néhány centiméter széles csíkokra tépett újságpapír kifejezetten alkalmas a célra. De használhatja közönséges irodai papír részecskéit is, például aprítással nyert papírdarabokat. A papírpép előállításához vízre és kukoricakeményítőre is szükség van, ill folyékony ragasztóra (kötőanyag funkciója van).
Hagyja a papírt alaposan ázni egy kevés meleg vízben, adjon hozzá keményítőt vagy ragasztót, és alaposan keverje össze. Ügyeljen arra, hogy a kapott massza ne legyen túl híg - ebben az esetben több papírt kell hozzáadnia. Ha viszont a papírpép rosszul alakítható és nem tapad, adjunk hozzá kötőanyagot.
Ebből az anyagból a gyerekek figurákat, papírvirágokat és egyéb tárgyakat készíthetnek (az alábbi fotókból ihletet meríthet). Ha kész, hagyja megszáradni az anyagot, megkeményedik. Az elkészült darabokat a fantáziáját használva kiszínezheti a gyerekkel. Ügyeljen arra, hogy ne használjon vízfestéket - a papírpép nedves lesz.



Hasonló cikkek

Hogyan lehet megtakarítani akár 80 %-ot a nyomtatás összegéből? Megoldás: alternatív festékkazetták
26. 2. 2018
Valószínűleg mindenki, aki valaha új tonert vásárolt a nyomtatójához, nehéz döntés előtt állt, milyen fajta festékkazetták válasszon. A piacon az eredeti patronokon kívül egyenesen a gyártóktól jelen vannak a nem eredeti tonerek is. Megkülönböztetünk utángyártott tonereket valamint kompatibilis vagy alternatív festékkazettákat.
Teljes cikk »
Hogyan gyártják és hasznosítják újra a papírt?
5. 7. 2021
A közelmúltig a papír volt civilizációnk legfőbb információs médiuma. Bár a digitális média megfosztotta ettől a szerepétől, papír nélkül mégsem tudnánk boldogulni. Karton formájában minden formájú és méretű termék szállításának szerves része. Ismerje meg, hogyan készül a papír, és hányszor lehet újrahasznosítani.
Teljes cikk »