A stressz hatékony csökkentésének 4 módja
Egy bizonyos mennyiségű stressz hozzátartozik az életünkhöz. De ha ez túl sok, akkor súlyos egészségügyi és mentális problémákkal kerülhetünk szembe. A stresszes emberek jobban kiégnek - és gyakran a korházban kötnek ki. Tudja meg, hogyan lehet hatékonyan leküzdeni a stresszt és annak okait, hogy a munkáját élvezni tudja.
Olyan időket élünk, amikor a túlzott terhelés továbbra is a siker és a céltudatosság jelének tekintik. Noha a rövid távú munkával kapcsolatos stressz bizonyos mértékben hasznos (segít a jobb teljesítmény elérésében), a túlzott stressz rontja az életminőséget, és gyakran lerövidíti azt.
A túl sok stressz fejfájáshoz és emésztési problémákhoz, magas vérnyomáshoz, gyengült immunrendszerhez és depressziós rendellenességekhez vezet. A stresszes emberek hajlamosabbak a fertőzésekre, gyakran kompenzálják problémáikat egészségtelen ételekkel vagy kábítószerekkel - így károsítják egészségüket. Hogyan lehet hatékonyan leküzdeni a stresszt?
1. Távolítsa el a stressz okát
A legjobb védekezés a támadás - a stressz esetén ez kétszeresen igaz. Próbálja megtudni, hogy miért van folyamatosan nyomás alatt a munkahelyén és azon kívül. Mi lehet a stressz forrása?
Sok ember számára a probléma a túlzott munkaterhelés. Többet vállalnak mint amit bírnak, nem tudják (és nem is akarják) átruházni feladataikat, megpróbálnak a tökéletesség felé haladni. A túlzott terhelést azonban hosszú távon nem lehet kezelni.
Ha napi 12 órát dolgozik, és nem ismeri a szabad hétvégéket, akkor hatékonysága idővel paradox módon csökken. Jól mérlegelje lehetőségeit, próbáljon meg feladatokat átruházni, amelyeket valaki más is képes megoldani. Kezdje lassú lépésekkel.
2. Lélegezzen
Még egy olyan dolog is, mint például az automatikus stresszreakció, bizonyos mértékben kontrolálható. Hogyan? Mély légzéssel, valamint a meditációval, amely a légzés szabályozásán alapszik.
Hogyan alkalmazzuk? Lélegezzen lassan és számoljon ötig, tartsa bent a levegőt egy ideig majd fújja ki magát. Több mély lélegzet aktiválja az úgyn. parasimpatikus, az idegrendszer részét, lelassítja a pulzusszámot és ellazítja a meghúzódott hörgőt és izmokat.
A tudatos légzés ellazíthatja a megfeszített nyakat, hátát és más részeit. A légzőgyakorlatokat legjobb fekve végezni, de akkor is hatékonyak, ha például egy hosszú sorban áll.
A megfelelő légzéstechnika az egészségügyi gyakorlatok szerves része, mint például a ta-chi vagy a jóga.
3. Sportoljon
A határidők betartásáról és megközelítéséről szóló gondolatokat az intenzív mozgás törli. Nem számít, ha úszni vagy focizni megy egy baráti társasággal. A sportolás során a test endorfinokat és más hangulatszabályozó vegyületeket bocsát ki. Intenzív edzés után biztosan boldogabb lesz.
Ezen felül a testmozgás csökkenti a kortizol szintjét. Ezt a hormont nagymértékben a stressz váltja ki, többek között elősegíti a zsír lerakódását a testben és növeli az érzelmi labilitást.
Ideális a mozgást a tudatos légzéssel kombinálni. Iratkozzon fel egy jógaórára vagy tai chi- kínai harcművészetre. A kutatások szerint a gyakorlatoknak jelentős stresszoldó hatásai vannak. Segíthet az ún. éberségi meditáció.
4. Határozza meg korlátait és keressen hobbit
A stressz elleni küzdelem alapszabálya: ne vigye haza a munkát. Határozza meg azt az időszakot, amikor még dolgozik, és mikor már magával és szeretteivel foglalkozik. Csak azért, mert néhány kollégája napi 24 órában elérhető, és reggel háromkor válaszolnak az e-mailekre, nem jelenti azt, hogy ugyanezt kell tennie
A feletteseinek és az ügyfeleknek tiszteletben kell tartaniuk a határokat. Ellenkező esetben jobb, ha beszél velük. Ha ez sem működik, érdemes megfontolni a munkahelyváltást a mentális egészsége fenntartása érdekében.
A fejét szabadidős tevékenységgel is kitisztithatja. Fiatal korában gitározott, de a nagy munkaterhelés miatt feladta? Itt az ideje, hogy leporolja azt, és elkezdje újra.
Mint mondják: nem azért élünk, hogy dolgozzunk, hanem azért dolgozunk, hogy élhessünk