Canon i-SENSYS LBP6030B: egy nyomtató, amely túlnyomórészt pozitívumokkal rendelkezik
Olyan megfizethető árú nyomtatót keres, amellyel rengeteg dokumentumot nyomtathat a lehető legjobb minőségben? Akkor rögös út előtt áll. A piacon sok ilyen nyomtató van, ami megnehezíti a választást. A következő sorokban azonban megpróbálok egy kicsit segíteni. Megérkezett tesztelésre a Canon i-SENSYS LBP6030B nyomtató, és mivel egy ideje már csendes társam az irodában, elérkezett az ideje, hogy értékeljem, illetve mérlegeljem, hogy megéri-e a pénzét vagy sem. Szóval lássunk is hozzá.
Technikai specifikációk
Mielőtt rátérnék a nyomtató értékelésére, bemutatnám az eszköz műszaki specifikációit. A Canon i-SENSYS LBP6030B egy egycélú lézernyomtató, vagyis elsősorban szöveges dokumentumok nyomtatására alkalmas modell. Ezt egyébként az is alátámasztja, hogy a nyomtató csak fekete-fehér nyomtatást támogat. A nyomtató egyik fő előnye a nagyon jó, 2 400 x 600 DPI nyomtatási felbontás, de a nyomtatott kép automatikus javítását célzó Canon AIR technológia is. Ha a nyomtató méretei érdeklik, azok 5 kg-os súly mellett 36,4 x 24,9 x 19,9 cm-es. Méreteit tekintve tehát ez a nyomtató a kisebbek közé tartozik, bár kicsit nehezebb. Ennek következtében kisebb irodákban vagy otthonában is gond nélkül megállja a helyét. Viszonylag kis mérete ellenére a Canon i-SENSYS LBP6030B 150 lapos tálcával rendelkezik, ami határozottan nem kevés. A nyomtatási kimeneti tálcába viszont csak 100 lap fér el.
A lézernyomtatók egyik legfontosabb jellemzője, tekintettel elsődleges rendeltetésükre, a nyomtatási sebesség, amely szerencsére nagyon jó ennél a modellnél. A gyártó ugyanis percenként akár 18 szabványos oldalt ígér, ami az azonos árkategóriájú lézernyomtatókhoz viszonyítva átlagon felüli értéknek mondható. Ennél is érdekesebb azonban az az idő, amely alatt a nyomtató előkészíti az első oldalt a nyomtatáshoz. Ez ugyanis mindössze 7,64 másodpercet vesz igénybe, ami lézernyomtatói mércével mérve nagyon jó idő, és amiért ez a modell mindenképpen dicséretet érdemel. Sajnos ugyanez nem mondható el a nyomtatási forráshoz való csatlakozás lehetőségeiről. Ez csak USB-n keresztül lehetséges, ami manapság meglehetősen elavult megoldásnak számít. Hiszen a mai nyomtatók túlnyomó többsége támogatja a vezeték nélküli nyomtatást, köszönhetően az otthoni hálózathoz való csatlakozás lehetőségének WiFi-n keresztül, vagy az internetkapcsolatot az Etherneten keresztül.
Forrás: Saját
Tekintettel a vezeték nélküli nyomtatás hiányára és így a WiFi modul hiányára, valószínűleg nem meglepő, hogy nincs olyan kísérő mobilalkalmazás, amely nem csak a nyomtatást, hanem a nyomtató kezelését is szolgálná. Ezért mindent egy kábellel csatlakoztatott számítógépen keresztül kell beállítani és vezérelni, bár szerencsére minden elterjedt számítógépes operációs rendszert támogat – azaz Windows, macOS és Linux. A számítógépen keresztüli vezérlés mellett azonban magán a nyomtatón is vannak vezérlőgombok, de ezek végső soron csak ki- és bekapcsolásra, illetve a papír-, festék- vagy egyéb problémák jelzőjének „visszaállítására” szolgálnak.
Csomagolás és design
Tesztjeimhez a nyomtató két extra patront tartalmazó készletben/szettben érkezett, a harmadik patront közvetlenül a nyomtatóba helyezték. És mivel a két patron az eredeti csomagolásban volt a dobozzal együtt, valószínűleg nem meglepő, hogy az egész készlet egy igazán kolosszális dobozban érkezett, ami őszintén szólva, ismerve a nyomtató méreteit, meglepett. Ha tehát Ön is úgy dönt, hogy ezt a készletet vásárolja meg, ne döbbenjen meg, amikor a futár egy igazán nagy dobozt szállít ki Önnek - abban tényleg az a viszonylag kicsi nyomtató van, amit megrendelt.
Azt kell mondanom, hogy a nyomtató csomagolása nagyon magas színvonalú, és nem kell aggódnia amiatt, hogy a szállítás során bármi eltörne. Akár a polisztirolról beszélünk, amely megakadályozza a nyomtató mozgását a dobozban, akár a műanyag ütközők és akadályok rendszeréről, amelyek viszont biztonságosan tartják a tonerkazettát a nyomtatóban, ezek mind enyhítik a sérülés kockázatát. Tényleg minden nagyon jól átgondolt, így nem igazán tudom elképzelni, hogy minek kellene történnie ahhoz, hogy a termék sérülten érkezzen meg az otthonába.
Ha egyszer sikerül kiszedni a hungarocell-zacskóból és a műanyag zacskóból, azt hiszem, a legtöbben izgatottak lesznek a nyomtató elülső részének megjelenése miatt, és kissé csalódottak a hátlap miatt. A nyomtató teste fekete matt műanyagból készült, aminek köszönhetően nem tapadnak rá az ujjlenyomatok vagy az egyéb szennyeződések. A kész nyomatok tartója félig áttetsző, ami nagyon jól néz ki, legalábbis az én véleményem szerint - különösen azért, mert az enyhe átlátszóságot valójában csak akkor veszi észre, amikor a tartót kibillenti. Addig - azaz a nyomtatóra zárva - szinte ugyanúgy néz ki, mint az eszköz testének többi része.
Forrás: Saját
Azonban szándékosan mondom, hogy "a test elülső részén". Sajnos a gyártó nem sokat foglalkozott a hátlappal, és ahelyett, hogy műanyagba "csomagolta volna", egy régi számítógépes "dobozok" hátoldalára emlékeztető fémlemezt használt. Őszintén szólva nem túl szép látvány, és ha a nyomtatót valahol térben szeretnénk elhelyezni, például egy íróasztalon, ami minden oldalról elérhető és megközelíthető, akkor valószínűleg szüksége lesz a nyomtató hátulját álcázni. Valójában kár érte, mert ha a hátlapot ugyanúgy kezelték volna, mint a modell többi részét, akkor a megjelenésére nem igazán lehetne panasz. Ha azonban a nyomtató háttal a falnak támaszkodik vagy általában véve úgy, hogy a hátsó része nem látható, akkor ezzel a kérdéssel semmiképpen nem kell foglalkoznia.
Forrás: Saját
Másrészt, amivel foglalkozni kell, és sürgősen, az az, hogy a csomagban nincs USB-kábel a nyomtató és a számítógép összekapcsolásához. Nem fogok hazudni - a nyomtató üzembe helyezéséhez feltétlenül szükséges tartozékokat mindenképpen elvárnám a csomagolásban, és nagyon sajnálom, hogy a gyártó úgy döntött, hogy ezen a területen próbál meg spórolni. Ugyanakkor egy USB-kábel pár ezer forint, amiért a Canon komoly hitelt érdemelt volna a vásárlóknál. A kábelre azonban magunknak kell gondolni, ami nem magától értetődő, legalábbis a tapasztalatlan felhasználók számára. Ráadásul USB-B kábelről beszélünk, ami a klasszikus USB-A-val ellentétben biztosan nem egy hétköznapi háztartási cikk. Szóval erre készüljön fel!
Forrás: Saját
Tesztelés
Bár a nyomtatót csak kábelen keresztül lehet a számítógéphez csatlakoztatni, hiba lenne azt gondolni, hogy ez a dolog komplikációmentes. Ahhoz, hogy a termék működjön, először le kell töltenie a megfelelő szoftver-illesztőprogramokat a gyártó weboldaláról, vagy a mellékelt CD-ről (ha van meghajtó, ami valószínűleg már nincs), hogy biztosítsa a működést. Miután ezt megtette, és mindent telepített, amire szükség van, máris kezdheti a nyomtatást. A nyomtatás pedig igazán szórakoztató, mert gyors, és ha szöveges dokumentumokat nyomtat, akkor a nyomat nagyon jó minőségű. A nyomtatónak csak néhány másodpercre van szüksége a nyomtatás megkezdéséhez, és a teljes nyomtatási folyamat egy szempillantás alatt lezajlik. Én személy szerint azt is nagyon értékelem, hogy a sebesség mellett a nyomtatás is viszonylag halk, ami az olcsóbb nyomtatókra nem jellemző.
Sajnos, míg a Canon i-SENSYS LBP6030B a szöveges dokumentumok nyomtatásáért plusz pontokat kap, a képek nyomtatásában nem erős. Igen, tudom, hogy a lézernyomtatókat nem képek nyomtatására tervezték, és még kevésbé fekete-fehér képek nyomtatására, de míg például a Brother HL-1222WE tisztességesen megbirkózik egy kép nyomtatásával, a Canon i-SENSYS LBP6030B-től ne várjunk túl jó minőséget. Nem tudom pontosan, hogy hol van a kutya elásva, de a modell segítségével nyomtatott képek és fotók - természetesen mindenféle üzemmódbeállítás nélkül - rendkívül fényesek, ezért néha gyakorlatilag használhatatlanok. Ugyanakkor, ahogy fentebb írtam, nem vagyok teljesen biztos benne, hogy egyáltalán van értelme kritizálni egy fekete-fehér lézernyomtatót a rossz minőségű képnyomtatás miatt, ha nem erre a célra tervezték. Őszintén szólva, ami számomra még kiábrándítóbb, az például a már említett vezeték nélküli nyomtatás támogatásának hiánya, ami manapság abszolút alapkövetelmény.
Forrás: Saját
De elég a kritikából, mert a nyomtató nem érdemli meg, legalábbis a nyomtatás minősége és gyorsasága miatt. Éppen ellenkezőleg, dicséretet érdemel. Kellemes meglepetés volt számomra továbbá a tonerek ára. Nagyjából 8 000 Ft egy eredeti Canon tonerkazetta, amely 1 600 oldal nyomtatására képes. Még jobb választás minden bizonnyal a TonerPartner PREMIUM alternatív tonerkazettája, amely ugyanazokkal a paraméterekkel és nyomtatási minőséggel rendelkezik, de körülbelül 3.000 Ft-tal alacsonyabb árral. A TonerPartner tonernek van Economy változata is, amely még olcsóbb a körülbelül 3 000 Ft-os árával, de ehhez valamivel gyengébb nyomtatási minőség társul. Ha ki akarnánk számolni a tonerek árát az egyes nyomatok esetében, akkor a következőt kapnánk:
- eredeti Canon toner - 5 Ft/oldal,
- kompatibilis toner TonerPartner Premium - 3 Ft/oldal,
- TonerPartner Economy kompatibilis toner - 2 Ft/oldal.
Így akár az egyik, akár a másik típusú festéket választja, biztos lehet benne, hogy valóban nagyon olcsón fog nyomtatni. És annak köszönhetően pedig, hogy a vizsgált készletben három toner található, így elméletileg körülbelül 4 800 oldalt kell nyomtatni, mielőtt új tonereket szükséges vásárolni.
Forrás: Saját
Összefoglaló
A Canon i-SENSYS LBP6030B nyomtatónak van ugyan néhány negatívuma, de úgy gondolom, hogy a pozitívumok felülmúlják a negatívumokat. Ráadásul mivel ezek a pozitívumok a legfontosabb dolgok körül forognak, amelyekre ezt a modellt tervezték - azaz a nyomtatási sebesség és a nyomtatott dokumentumok minősége -, nem félek a terméket ajánlani. Persze, nem lehet vele teljesen szép képeket nyomtatni, és a hátlap kinézete is kicsit zavaró, de ezek a dolgok a fekete-fehér lézernyomtatóknál többé-kevésbé mellékesek. Ha tehát megbízható és véleményem szerint dizájnban is sikeres dokumentumnyomtató partnert keres, akkor ez a nyomtató mindenképpen kerüljün fel a listájára, mindenképpen megéri.
Forrás: Saját
A szerzőről
Jiří Filip
A Letem světem Applem és a Jablíčkář.cz magazinok hosszú távú főszerkesztője, a Zboží.cz magazin műszaki szerkesztője, a TonerPartner blog szerkesztője, technológiai rajongó, játékos és lektor egy személyben. A mai high-tech kütyük kutatása mellett a főzés, a természetjárás, a családja és a sport, főleg a csapatsportok szerelmese is.
Hasonló termékek
Hasonló cikkek
Brother HL-1222WE: Olcsó lézernyomtató nem csak otthonra
A megfelelő nyomtató kiválasztása meglehetősen nehéz feladat. Ennek az az oka, hogy rengeteg modellt talál a piacon, amelyek között nem biztos, hogy mindig könnyű eligazodni. A következő sorokban azonban megpróbálok valamennyire segíteni a választásban. Az előző hetekben egy Brother HL-1222WE nyomtató landolt nálam tesztelésre, és mivel már sokat nyomtattam rajta - ennek köszönhetően képet is kaptam róla - ezért itt az ideje, hogy bemutassam, milyen is a valóságban.
Teljes cikk »HP LaserJet M110we: Kiváló nyomtató a nem igényes felhasználók számára
Olcsó, dokumentumok nyomtatásához alkalmas nyomtatót keres, de tanácstalan az ideális választásban? Az alábbi sorokban megpróbálok legalább részben segíteni Önnek. Azért választottam a HP LaserJet M110we nyomtatót tesztelésre, mivel már néhány hetes használatban van az irodámban, és gondoltam itt az ideje alaposan szemügyre venni és értékelni.
Teljes cikk »