Toner vs. tintapatron: miben különböznek egymástól és hogyan válasszuk ki a megfelelő utántöltőt?
Akár szórványosan, akár rendszeresen nyomtat, nem kerülheti el a nyomtató utántöltését. De tudja, hogy mi a különbség a tonerek és a tintapatronok között? Honnan ismerheti fel a megfelelő utántöltőt, és cserélheti ki anélkül, hogy a nyomtatójában kárt tenne?

A terminológia nem csak az ügyfeleinknek okoz nehézséget - ismételjük át, hogy miben is különböznek a tonerek és a tintapatronok.
Mi a toner?
A lézernyomtatók és másolók tonereket használnak. Nyomtatási közeget tartalmaz - egy színes port, amely magas nyomáson történő nyomtatás esetén 120-180 °C hőmérsékleten „sül rá“ a nyomtatási dokumentumra (pl. papírra) - részletesebb leírást a lézernyomtató működéséről szóló cikkben talál.
Festékporként magas hőmérsékletnek ellenálló polimereket használnak. A tonerek négy színes pigmentet tartalmaznak a fekete-fehér és a színes nyomtatáshoz is: cián, bíbor, sárga és fekete (Cyan, Magenta, Yellow a Key Plate - CMYK). Ezen alapszínek átfedésével a lézernyomtató minden elképzelhető árnyalatot képes kikeverni.
A toner további részei:
- chip - a toner és a nyomtató közötti kommunikációt szolgálja,
- adagoló - a festékpor pontos mennyiségét szabályozza,
- tömítés - megakadályozza a por kiömlését a toner kezelésekor,
- egyéb toneralkatrészek.

Honnan tudhatom, hogy milyen tonerre van szükségem?
A megfelelő toner a nyomtató típusától függ. A modell típusát és az adott modell számát megtalálja az eszközön lévő címkén (gyakran a készülék hátán vagy alján, néha elöl helyezik el). Például az alábbi nyomtatón könnyen megtudhatja, hogy egy HP nyomtatóról, LaserJet Pro típusról és M203dw modellről van szó (lásd a piros nyíl).
Ezután egyszerűen keresse ki a megfelelő tonert a főoldalunkon található keresősáv segítségével.

A megfelelő tonert az utántöltők menüpont alatt találja - adja meg a gyártót, a modell típusát, az adott modell számát, és nyomja meg a "utántöltők keresése" gombot:

Mi az a tintapatron (cartridge)?
A cartridge a tintasugaras nyomtatóba való patron neve, magyarul a tintapatron kifejezés használatos. A tintapatron egy vagy több tartályt tartalmazhat - a fekete patron általában különálló, a színes patronok három alap színű (cián, bíbor és sárga) tartályokat tartalmaznak.
A nyomtatás a nyomtatófejen keresztül történik, amelybe a patron tintát szolgáltat. A nyomtatófej több száz akár ezer fúvókával van ellátva, amelyek miniatűr tintacseppeket juttatnak a papírra. További információt a tintasugaras nyomtató működéséről szóló cikkben talál.
A tintapatron, a nyomtató és a számítógép (vagy más végberendezés) közötti kommunikációt a patronon lévő chip biztosítja. Ez jelzi a tinta hiányát vagy egyéb hibákat is.
Ha elfogy a tinta, vegyen új tintapatront. Javasoljuk, hogy tintát csak olyan nyomtatóba töltsön újra, amelyek tintatartály-rendszerrel rendelkeznek, és amelyek megfelelően fel vannak szerelve erre a feladatra. A klasszikus utántöltők esetén fennáll annak a veszélye, hogy az újratöltés után szivárogni fog a tinta, és az visszafordíthatatlan károkat okoz a nyomtatóban.
Honnan tudhatom, hogy milyen tintapatronra van szükségem?
A tintapatron kiválasztásának eljárása megegyezik a tonerek esetében ismertetett lépésekkel. Keresse ki a tintasugaras nyomtatójának konkrét modelljét, és az utántöltő kereső felületen keresztül keresse meg a megfelelő tintapatront.
Mit tegyek, ha a nyomtató a patron cseréje után sem nyomtat?
Általában az alábbi hibák egyike áll fenn:
- Papír probléma. A nyomtató leállítja a nyomtatást, és a "paper jam" vagy "no paper" üzenet jelenik meg a kijelzőn.
A "paper jam" papírelakadást jelez az adagolóban. Nyissa ki a nyomtatót, és óvatosan húzza ki a hengerek között elakadt papírt. Kerülje a rángatást - fennáll a papír elszakadásának veszélye. Ha a szakadás mégis bekövetkezik, forduljon inkább egy hivatalos szervizközponthoz.
"No paper" hiba esetén egyszerűen töltse be a papírt a tálcába.
- Műszaki hiba. Ha először használja a nyomtatót, előfordulhat, hogy hiányzik a nyomtató illesztőprogram a gépéről (töltse le a gyártó hivatalos webhelyéről). Egyéb műszaki hibák a végeszköz és a nyomtató közötti gyenge kommunikációt jelezhetik - ha a hiba száma megjelenik, olvassa el a gyártó kézikönyvében a leírást.
Megoldást találhat a tintasugaras nyomtató hibáit elemző cikkünkben is.
Hasonló cikkek

Lézernyomtató A-tól Z-ig: hogyan működik
Amennyiben már túl van a lézer vs. tintasugaras nyomtató párbajon“ és győztesként a lézernyomtatót választotta, talán érdekli, hogyan működik ez a berendezés. A következő sorok több információt árulnak el.
Teljes cikk »
Hogyan működik a tintasugaras nyomtató?
Egy tintasugaras nyomtató számára nem jelent gondot a jelentések, tárgyalási dokumentumok és ünnepi fotók nyomtatása. Adja hozzá a szkenner- és másolófunkciókat, szorozza meg ezt az alacsony vételárral, és azonnal érthetővé válik, miért olyan népszerűek a tintasugaras nyomtatók az otthoni használatban. Valószínűleg Önnek is van otthon egy. De van fogalma arról, hogyan működik egy tintasugaras nyomtató?
Teljes cikk »