A 4 leggyakoribb Canon nyomtatóprobléma és megoldásuk
A Canon nyomtatók a piac legmegbízhatóbb készülékei közé tartoznak, de kisebb meghibásodások velük is előfordulhatnak. Ebben a cikkben a Canon nyomtatókkal kapcsolatos leggyakoribb problémákra és azok megoldására összpontosítunk arra az esetre, ha sürgősen nyomtatni szeretne, viszont nincs kéznél a kézikönyv, és nincs ideje felhívni az ügyfélszolgálatot sem.
Sajnos nincs általános módszer, mely megoldaná a legtöbb nyomtató- és nyomtatási minőséggel kapcsolatos problémát. Azonban elmondható, hogy a nyomtató egyszerű újraindítása sok problémára jelenthet megoldást. Ezt úgy teheti meg, hogy kikapcsolja a nyomtatót, kihúzza a fali aljzatból, vár 30 másodpercet, majd visszacsatlakoztatja az aljzatba és bekapcsolja az eszközt. Ha ez az eljárás nem segít, és a nyomtatási hibák továbbra is fennállnak, próbálkozzon más módszerekkel.
A nyomtató nem csak egy nyomtatófej és egy tinta. Érdekli a Canon története? Írtunk Önnek egy cikket a Canon-ról: A világ egyik leginnovatívabb márkájának története címmel.
1) A nyomtató nem ismeri fel a behelyezett festéket, vagy színhiányt jelez
A nyomtatók egyik leggyakoribb problémája, hogy nem ismerik fel a behelyezett patronokat és színhiányt jeleznek, ez általában a nyomtató eredeti és alternatív patronjainak cseréje után jelentkezik. Egy hibaüzenet jelenik meg a számítógép vagy a nyomtató kijelzőjén, vagy villogni kezd a figyelmeztető lámpa a kijelzőn. Hogyan lehet orvosolni ezt a problémát?
Először nyissa ki a nyomtatót, és ellenőrizze, hogy a tonerek megfelelően vannak-e behelyezve. Nézze meg, hogy eltávolította-e az összes védőfóliát, és hogy a megfelelő nyílásokba helyezte-e be őket – szerencsére a nyomtató felismeri a rossz nyílásokban lévő színes tonereket, és értesíti Önt a hibáról. A nyomtatópatront megfelelően kell "bepattintani", ahogy az alábbi képen is látható.
A fenti probléma másik lehetséges oka a toner és a nyomtató közötti kommunikációt biztosító érintkezők problémája lehet. Az ellenőrzéshez húzza ki a nyomtatót a fali aljzatból, és ellenőrizze a toner érintkezési felületeit, majd ugyan ezt a nyomtató esetében is végezze el. Távolítson el minden szennyeződést száraz, pamut kendővel vagy mikroszálas kendővel; segítheti munkáját, ha alkoholt ken egy rongyra. Viszont a víz teljesen alkalmatlan az ilyen típusú tisztításra.
Tipp: A Higiénia + Drogéria kategóriában olyan törlőkendőket, törölközőket és egyéb eszközöket is talál, amelyek segítenek Önnek megőrizni a hibátlan nyomtatási minőséget, a tiszta nyomtatót és irodát.
Ha a nyomtatóban kevés a tinta
Ha kezd kifogyni a tinta a nyomtatóból, azt onnan fogja tudni, hogy a nyomat egyre gyengébb lesz (és a nyomtató szintén jelzi, hogy fogyóban van a tinta). A lézernyomtatók esetében még egy utolsó trükköt kipróbálhat, mielőtt új tonert vásárolna: Vegye ki a tonerkazettát, és enyhén rázza meg. Ezzel eltávolítja a maradék festékport a falakról, és már újra nyomtathat is. Az így kapott por azonban nem tart túl sokáig, ezért ezt a megoldást tényleg csak „vészhelyzetben” alkalmazza, ami szó szerint néhány nyomtatott oldallal késlelteti az új festék vásárlását.
Hogyan cseréljen patront egy Canon nyomtatóban
A Canon nyomtatók esetében a patronok cseréje - minden modellnél - nagyon egyszerű, gyakorlatilag csak néhány tíz másodpercet vagy maximum néhány percet vesz igénybe. Legyen szó akár tintasugaras, akár lézernyomtatóról, azt egyszerűen a készülék megfelelő helyen történő kinyitásával cserélheti ki (különböző típusú nyomtatókban eltérő helyen helyezkednek el a tonerek vagy tintapatronok, ezért sajnos nem lehet univerzális módot felvázolni). Ezután „biztosítsa ki” a régi festéket, kattintsa ki a reteszekből, vagy oldja fel a biztonsági zárat, majd egyszerűen távolítsa el a régi patront a nyomtatóból. Ha ez megtörtént, már csak az új, minden csomagolóanyagtól vagy retesztől megszabadított tonert kell a megfelelő helyre behelyeznie. Rögzítse a reteszekbe kattintással vagy biztonsági zárral, majd zárja be a nyomtatót. A nyomtató ezután automatikusan "telepíti" az új festéket a bekapcsolás után egy próbanyomtatással ki is próbálja azokat és már kész is. Ettől a pillanattól kezdve a készülék teljesen szabványos módon használható.
A régi tonerek már nem használhatók, így nyugodtan kidobhatja őket, vagy más szokásos módon megszabadulhat tőlük. Semmi esetre ne dobja viszont őket tűzbe, mert a bennük maradt töltelék meggyulladhat és sérülést okozhat Önnek vagy károsíthatja a környezetét is. Ezt szem előtt tartva nincs értelme a régi tonereket semmilyen módon megtartani, mert használhatatlanok.
Toner reset a nyomtatóban
Egy másik lehetséges ok, amiért a nyomtató nem ismeri fel az új patront, az a helytelen gyári chipbeállítás. Ebben az esetben a tonert vagy tintapatront reset-elni (alaphelyzetbe állítani) kell, ami meglehetősen nehéz feladat. A folyamatot egyszerűen összefoglalja az alábbi videó:
2) A nyomtató nem nyomtat
Akinek sürgősen nyomtatnia kell valamit, annak a legrosszabb rémálma az, hogy a nyomtató nem nyomtat, vagy nem reagál semmire. Ebben az esetben mindenekelőtt győződjön meg arról, hogy a nyomtató megfelelően csatlakozik a fali aljzathoz, és készen áll a nyomtatásra. Ezt onnan ismerheti fel, hogy az ON/OFF gomb melletti jelzőfény abbahagyja a zöld villogást.
A következő "ellenőrző" lépés a papírtálcához vezet, amely természetesen nem lehet üres, ugyanakkor a papírokat megfelelően kell elhelyezni. Problémákat okozhatnak például a gyűrött papírok, amelyeket a nyomtató nem tud „behúzni”. A gyűrődésből adódó problémák megnyilvánulásához általában legalább fél centiméterre meg kell gyűrni a papírt (kivéve, ha 164 g/m2-350 g/m2 kemény papírról van szó, itt a gyűrődés mértéke nullával egyenlő), pl. a zökkenőmentes folyamat érdekében jobb, ha olyan papírokat használunk, amelyeknek a lehető legkevesebb gyűrődése van, ideális esetben egyáltalán nem gyűröttek. Ezen túlmenően nem árt emlékezni arra is, hogy a nyomtatót nem szabad túltölteni papírral, mert ez azt eredményezheti, hogy egyszerre több papírt "húz be" az eszköz, ami akár az egész nyomtató elakadásához vezethet.
Gyakori probléma a nyomtató és a számítógép közötti rossz kapcsolat is. Ha gyakran változtatja a munkakörnyezetét, előfordulhat, hogy nem a megfelelő nyomtatót választotta ki a nyomtatási beállításoknál (azaz a munkahelyi nyomtatóra próbálja elküldeni a dokumentumot az otthoni helyett). Az alapértelmezett nyomtatóbeállításokon kívül még néhány dolgot érdemes ellenőrizni nyomtatás előtt.
Mielőtt megnyomná a nyomtatás gombot:
- Ellenőrizze, hogy az USB-kábel csatlakoztatva van-e, vagy hogy van-e megfelelően beállított Wi-Fi kapcsolat.
- Győződjön meg arról, hogy a legújabb illesztőprogramok vannak telepítve a számítógépére. Letöltheti őket a Canon hivatalos webhelyéről – csak írja be a nyomtató nevét.
- Ha a nyomtató nem nyomtat, vagy tiszta fehér lapokat nyom ki, azt a nyomtatófej törése is okozhatja, vagy nagyobb valószínűséggel a tinta (vagy festékpor) hiánya. Ezért nyomtatáskor ellenőrizze a nyomtatóban lévő tinta (toner) mennyiségét is.
- Egy másik gyakori akadály a nyomtatásban a redundáns feladatok a nyomtatási sorban. Törölje őket, és próbálja meg újra kinyomtatni a dokumentumot vagy képet.
Néhány kattintással tömegesen törölheti a nyomtatási feladatokat
3) Probléma az alacsony nyomtatási minőséggel
A Canon nyomtatókkal kapcsolatos egyéb lehetséges problémák közé tartoznak a nyomtatási minőséggel kapcsolatos gondok. A rossz nyomtatási minőség fő oka általában az olcsó, gyenge minőségű nyomtatópatronok – ezért csak eredeti vagy alternatív tonereket és tintapatronokat vásároljon hiteles gyártóktól. A két patron közötti különbségről az Eredeti vagy nem eredeti tonert vásároljak? című cikkben olvashat.
De mi történik akkor, ha az utántöltők jó minőségűek, viszont a nyomtatási minőség továbbra is rossz marad? Az eltömődött fúvókák és a nyomtatópatronból származó por lehet a hibás.
A tintasugaras nyomtató beszennyezi a papírt? Az eltömődött fúvókák befolyásolhatják a nyomtatás minőségét
A tintasugaras nyomtatóknál - különösen, ha hosszabb ideig nem nyomtat - előfordul, hogy a nyomtatófej fúvókái eltömődnek a tintától. A nyomtató nyomot hagy a papíron, ami nyomtatás során elkenődik, vagy a nyomtatott dokumentum egy része hiányzik vagy szürkés, homályos.
A nyomtatófejeket az automatikus nyomtatófej-tisztító funkcióval tisztíthatja, amely minden modern Canon nyomtatóban megtalálható. A tisztítást a nyomtató-illesztőprogramból indíthatja el. A tisztítás során a nyomtatófej nagyobb mennyiségű tintát szív fel és ez feloldja a megszáradt festékmaradványokat. Ezzel a teljes nyomtatófejet megtisztíthatja, és a nyomtatási minőségnek a korábbival kell megegyeznie.
A nyomtató beszennyezi a papírt, és még mindig nem tudja, hogyan szabaduljon meg ettől a kellemetlenségtől a nyomtatás során? A tisztítás részletesebb leírását a Száraz tinta a tintasugaras nyomtatóban: Megmutatjuk, hogyan lehet megoldani a problémát és hogyan lehet megelőzni című cikkben talál.
Lézernyomtató: tonerpor folyása
A lézernyomtatókhoz készült toner színes porból áll, amelyet a nyomtatás során "sütnek" a papírra. A laza állag miatt előfordulhat, hogy a por rátapad a patron falaira, ami kedvezőtlenül befolyásolja a nyomat minőségét. Ebben az esetben óvatosan távolítsa el a festéket és finoman rázza meg. De vigyázzon, hogy a port ne öntse a nyomtatóba.
De lehetséges, hogy valami más is befolyásolhatja a lézernyomtató nyomtatási minőségét. Javasoljuk, hogy tanulmányozza át a lézernyomtatók leggyakoribb hibáiról szóló cikkünket, továbbá vizsgálja meg az adott nyomtatóhoz tartozó gyártói kézikönyvet, amely általában a leggyakoribb problémák listáját is tartalmazza, és szükség esetén forduljon szakemberhez, aki segít a probléma megoldásában.
További tippeket a Mi okozhatja a rossz nyomtatást avagy a leggyakoribb problémák és azok megoldása című cikkben találhat.
4) Papírelakadás a nyomtatóban
A nyomtatóban előforduló papírelakadások a leggyakoribb nyomtatási hibák közé tartoznak. Annak ellenére, hogy a Canon nyomtatók fel vannak szerelve papírérzékelőkkel, kivételesen előfordulhatnak papírelakadások a nyomtató mechanizmusában.
Ezért nyomtatás előtt mindig győződjön meg arról, hogy megfelelő papírt tölt a nyomtatóba – számos eszköz számára pl. problémát okoz az újrahasznosított papírra történő nyomtatás. Jobb azt is ellenőrizni, hogy a lapok úgy helyezkednek-e el a tálcában, ahogy kell.
Abban az esetben, ha papírelakadás mégis bekövetkezik, kapcsolja ki és húzza ki a készüléket. Ezután óvatosan húzza ki a beszorult papírlapot, és nyissa ki a nyomtatót, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nem maradt papír az eszközben.
Ha erővel húzná ki a papírt a nyomtatóból, nagyon valószínű, hogy a papír elszakad, és egy darab a kezében, egy darab pedig a nyomtatóban marad. Ha a nyomtatóban maradt egy kis papírdarab, amelyet nem tud eltávolítani, jobb, ha szakemberhez fordul. Ez az a darab, amely nemcsak a nyomat minőségét befolyásolhatja, hanem mindenekelőtt teljesen ellehetetlenítheti a további nyomtatást is. Előfordulhat, hogy szét kell szednie a nyomtatót, hogy újra készen álljon a nyomtatásra.
Ne dobja a papírhulladékot a szemetesbe
Ne dobja a szemetesbe a régi, felesleges dokumentumokat és a megmaradt elakadt vagy szennyezett papírt. A megfelelő újrahasznosítás mellett Ön és gyermekei továbbra is nagyon jól szórakozhatnak egy ilyen papírral! Mit tegyünk a nyomtatott papírral szóló cikkben több információt talál.
Hasonló termékek
Hasonló cikkek
Beszáradt tinta a tintasugaras nyomtatóban: tanácsok a probléma megoldására és megelőzésére
Tintasugaras nyomtatója hirtelen leállt, vagy nyomtat, de mégis kihagy egy színt, pedig a patron nem tűnik üresnek? Nagy valószínűséggel egy dolog okozza - nevezetesen beszáradt a tintapatron. Ha kíváncsi, mi okozza ezt a problémát, hogyan előzheti meg, és hogyan orvosolhatja, ha mégis előfordul, akkor a legjobb helyen jár. A következő sorokban mindezekre a kérdésekre választ adunk.
Teljes cikk »Mi a teendő, ha a nyomtató rosszul nyomtat, avagy a leggyakoribb nyomtatási problémák és azok megoldása
Éppen kifogyott a patron, ezért vesz egy új tonert vagy tintapatront, beteszi azokat a lézer- vagy tintasugaras nyomtatójába, megnyitja a kívánt dokumentumot a számítógépen, és "nyomtatásra" küldi. Ideális esetben a folyamat végén a kezében tartja a papírt, amelyen egy szépen kinyomtatott szöveg vagy kép van. De mi van akkor, ha nem minden úgy van, ahogyan lennie kellene, és a nyomtatás minősége megdöbbentő, akár a színvisszaadás, akár a papírminőség szempontjából? Valószínűleg először sokkot fog kapni, amit kérdések sora követ. Hibás patron okozza-e a nyomtatási minőségi problémákat, vagy a nyomtató okozza a nem megfelelő nyomtatást? Sajnos ezekre a kérdésekre nincs általános válasz, mivel a problémákat számos tényező okozhatja. Mivel azonban egyes hibák lényegesen gyakoribbak, mint mások, a következő cikkben összefoglaljuk a leggyakrabban előforduló nyomtatási minőségi problémákat. Természetesen arra vonatkozóan is talál tanácsokat, hogyan lehet ezeket kiküszöbölni.
Teljes cikk »