Hogyan válasszunk otthoni nyomtatót: Fő kiválasztási paraméterek
A megfelelő otthoni nyomtató kiválasztása elsőre lehetetlen feladatnak tűnhet. De ha felteszi magának a megfelelő kérdéseket, máris könnyebb lesz a döntést meghozni. Gondolja át, hogy mire fogja használni otthon a nyomtatót, és mi bemutatjuk, hogy milyen paraméterekre kell figyelnie.

5 ok arra, hogy nyomtatót szerezzen be otthonába
Azon gondolkodik, hogy megéri-e nyomtatóeszközt vásárolnia? Talán a következő érvek meggyőzik Önt, ugyanis egy nyomtatónak köszönhetően:
- a nyomtatási költségeket oldalanként néhány fillérre csökkentheti,
- nyomtathat fotókat ünnepekről, partikról és egyéb eseményekről,
- másolhatja vagy szkennelheti a szükséges dokumentumokat (többfunkciós készülék esetén),
- kényelmesen dolgozhat otthonról,
- szórakoztathatja a gyerekeket, és Ön is kreatívabb lesz.
Lézer vagy tintasugaras? Ez a nagy kérdés!
Az otthoni nyomtató kiválasztásakor messze a legfontosabb döntés, hogy lézer- vagy tintasugaras nyomtatót válasszon-e. Mindkét típusnak megvannak az előnyei és hátrányai, és mindkettő más-más dologra alkalmasabb. Pontosan ezért nem igazán lehet megmondani, hogy melyik a megfelelő, mivel a nyomtató kiválasztását mindig a felhasználó igényeihez kell igazítani. A technológiák közötti főbb különbségeket azonban már összefoglaltuk a Lézer vs. tintasugaras nyomtatók című cikkben, így a következő sorokban felületesebben foglalkozunk a témával.
Általánosságban elmondható, hogy ha a legsokoldalúbb nyomtatót keresi dokumentumok, de fényképek, képek stb. nyomtatására is, akkor az Önnek megfelelő nyomtató a tintasugaras nyomtató - ideális esetben többfunkciós változatban, szkennerrel együtt. Ez a nyomtatótípus lényegesen jobb fotók nyomtatására, mint a lézeres modellek, és nagyon olcsón beszerezhetők, így szinte mindenki megengedheti magának. Másrészről azonban van néhány hátránya is, amit figyelembe kell venni. A jó minőségű fotónyomtatás vagy az alacsony beszerzési ár formájában megjelenő előnyöket részben ellensúlyozzák a magasabb nyomtatási költségek, mivel a patronok drágábbak, mint a lézernyomtató tonerei (a nyomtatási költségek szempontjából biztosan), de a kisebb nyomtatási sebesség vagy a tinta beszáradásának lehetősége is fennáll a tintasugaras nyomtatók esetében. Bár ez csak akkor fordul elő, ha nem nyomtat túl gyakran, de ha mégis eleget tesz ennek, akkor a probléma elkerülhető.
Tipp: A tinta beszáradásával kapcsolatos problémákkal egy korábbi cikkünkben foglalkoztunk: A tinta beszáradása a tintasugaras nyomtatóban: tanácsok a probléma megoldásához és megelőzéséhez. Ha tehát valami hasonlóval küzd, vagy csak tudni szeretnéd, mire számíthat, olvassa el cikkünket.
Ha nem szeret otthon fényképeket nyomtatni, akkor a lézernyomtató jobb megoldás lehet az Ön számára. A lézernyomtatók valamivel magasabb beszerzési költségét a nagymértékű megtakarítás az üzemeltetési költségekben, a szöveges dokumentumok nyomtatásának sebességében és minőségében, kompenzálja. Ezenkívül a lézernyomtatók nyomtatási technológiája biztosítja, hogy a toner soha nem szárad ki. Emellett a lézernyomtatók természetesen szkenneres változatban is megvásárolhatók, azaz multifunkciós készülékként, amelyek (majdnem) ugyanazt tudják, mint a tintasugaras nyomtatók. Szeretnénk azonban még egyszer hangsúlyozni, hogy ezek a nyomtatók nem alkalmasak képek és fotók nyomtatására, így ha már most tudja, hogy időről időre képet kell nyomtatnia, méghozzá megfelelő minőségben, akkor nincs értelme lézernyomtatót választani.
Ha még mindig nem világos Ön számára, hogy kinek valók a tintasugaras és a lézernyomtatók, az alábbi 5 pont dióhéjban összefoglalja a helyzetet:
Akkor válasszon otthoni lézernyomtatót, ha:
- a lehető legolcsóbb nyomtatást szeretné,
- minőségi dokumentumnyomtatásra van szüksége,
- Ön a lehető legnagyobb sebességet és a kiváló minőséget részesíti előnyben,
- sok oldalnyi szöveget nyomtat, vagy csak alkalmanként nyomtat,
- nem kell fényképeket vagy színes képeket nyomtatnia.
Akkor válasszon tintasugaras nyomtatót otthoni használatra, ha:
- kiváló minőségű színes fényképeket szeretne nyomtatni,
- nem kell nagy mennyiségű szöveges dokumentumot nyomtatnia,
- kevesebbet, de rendszeresen nyomtat,
- a lehető legalacsonyabb nyomtatóvásárlási árat szeretné elérni,
- nem bánja a magasabb nyomtatási költségeket.

Ár szerint választani? Igen is és nem is
Manapság nagyon olcsón lehet nyomtatókat találni, különösen tintasugarasakat. A készülék kezdeti ára mellett azonban arra is gondolni kell, hogy mennyibe fog kerülni a működtetése. Természetesen nem igaz, hogy az alacsony beszerzési ár alacsony működési árat jelent, éppen ellenkezőleg. Valójában a nyomtató beszerzési ára csak töredéke a nyomtató üzemeltetésének teljes költségének. A nyomtatóhoz tartozó tonerek és patronok ára döntő tényező és mivel a patronok általában oldalanként többe kerülnek, mint a tonerek, még ha a tonerek ára magasabb is, hosszú távon a lézernyomtatók valószínűleg jobban megérik - de mint említettük, csak egyeseknek. Éppen ezért az árnak csak egy mellékes szempontnak kell lennie a nyomtató kiválasztásakor, semmiképpen sem a fő szempontnak.
Hogyan számolja ki, mennyibe kerül a nyomtató üzemeltetése?
Könnyű kiszámolni, hogy egy adott patron mekkora nyomtatási mennyiséget tud kinyomtatni. Az egyes tonerek vagy patronok csomagolásán szerepel, hogy a nyomtató hány szabványosított oldalt (5 %-os nyomtatási lefedettség mellett) képes kinyomtatni az adott patronnal.
Keresse meg a kívánt nyomtatómodellt, és kap egy listát a hozzá kínált patronokról. Ezután egyszerűen ossza el egy adott patron árát a nyomtatható oldalak számával, hogy megkapja az oldalankénti átlagárat.
Nyomtatópatron ára/nyomtatható oldalak száma = átlagos oldalankénti ár.
Jó, ha tudjuk, hogy a piacon egyaránt találhatunk a gyártóktól származó (azaz eredeti) nyomtatópatronokat, de a harmadik féltől származó kompatibilis (alternatív) patronokat is, és a köztük lévő különbség valószínűleg mindenki számára egyértelmű - ez az ár. Míg az eredeti patronok általában drágábbak, a kompatibilisek csak az alacsony árral és az eredeti patronokkal megegyező vagy legalábbis azokhoz nagyon közeli specifikációkkal kombinált alacsony árral próbálják megfogni az ügyfeleket. Az igazság pedig az, hogy sok gyártó nagyszerű munkát végez, mivel a patronjaik és tonereik minősége valóban hasonló az eredeti patronokéhoz, ráadásul jelentősen alacsonyabb is az áruk. Vásárlás előtt azonban mindig érdemes minél több, hétköznapi felhasználóktól származó véleményt tanulmányozni, hogy egyértelművé váljon, minőségi terméket fog-e vásárolni. Természetesen az eredetivel garantált a minőség.

TonerPartner fénymásoló papír A4 80GR UNIVERSAL, 500db
Tipp: Nemcsak a kompatibilis vagy alternatív patronok és tonerek megvásárlásával spórolhat, hanem néhány egyszerű iránymutatás betartásával is pénzt takaríthat meg. A nyomtatáson való spórolás témáját korábbi, 9 jótanács, hogyan takaríthat meg pénzt a nyomtatás során című cikkünkben tárgyaltuk. Tehát ha szeretne egy kicsit spórolni, mindenképpen nézze meg cikkünket.

Gondolkodjon környezetbarát és gazdaságos módon - nyomtasson kétoldalasan
A kétoldalas nyomtatással jelentős papírmegtakarítás érhető el - és mivel egyre nagyobb a nyomás a környezetbarát nyomtatásra, nem csoda, hogy az automatikus kétoldalas nyomtatás lassan az otthoni nyomtatóban is alapfelszereltséggé válik. Ráadásul a piacon már szinte minden második nyomtató támogatja ezt a funkciót. Természetesen nem csak a Föld bolygó megsegítéséről beszélünk, hanem a pénztárcájának megkíméléséről is. Bár az irodai papír nem drága, ha rengeteget nyomtat, az sokat ronthat a családja pénzügyein - különösen a mostani, rendkívül emelkedő árak idején.
Azok a nyomtatók, amelyek nem rendelkeznek ezzel a funkcióval, általában legalább a kézi kétoldalas nyomtatás lehetőségével rendelkeznek. De ne aggódjon amiatt, hogy nyomtatás után minden oldalt kézzel kell átfordítania. Kézi duplex beállítás esetén a nyomtató minden páratlan oldalt kinyomtat, majd a kinyomtatott oldalakat kézzel visszatolja a papíradagolóba, és a nyomtató újra kinyomtatja a dokumentum páros oldalait.
Tipp: A kétoldalas nyomtatással nem csak a Föld bolygót segíti. Korábbi cikkünkben, a 6 tipp, hogyan csökkentsük az ökológiai lábnyomunkat a nyomtatás során, további tanácsokat adunk, hogyan teheti ezt meg. Ezek mind egyszerű, és ezért praktikus tanácsok, még a munkahelyen is.

Hogyan kezeljük a nagyobb papírméreteket?
A kétoldalas nyomtatással ellentétben a hagyományos A4-es papírméretnél nagyobb méretű papírra történő nyomtatás még mindig nagyrészt az irodák és a professzionális nyomtatók sajátossága. Az A3-as és A1-es papírra nyomtatni képes nyomtatók szegmensében azonban nemrégiben megjelentek a piacon az otthoni készülékek, viszonylag megfizethető áron. Ezek közül válogathat a nagy formátumú nyomtatókról szóló cikkünkben. Ha azonban már tudja, hogy az ilyen nyomtatók helyigénye miatt csak időnként lenne szüksége nagyobb méretű nyomtatásra, akkor javasoljuk, hogy továbbra is hagyatkozzon a másolóközpontokra és hasonlókra, mivel az ott történő nyomtatás általában nem túl drága, és a munka és a helyigénnyel sem kell számolnia.
Mindene a sebesség? A nyomtatók esetében szintén figyeljen erre
A nyomtatási sebesség a nyomtató által percenként kinyomtatható oldalak számát (PPM, angolul: pages per minute) jelenti. A nyomtatási sebesség számos tényezőtől függ, többek között:
- a dokumentum tartalma és összetettsége,
- a nyomtatás típusa (színes vagy fekete-fehér),
- a kívánt kimeneti minőség (felbontás - DPI),
- a nyomtatócsatlakozás típusa (USB vagy vezeték nélküli),
- a papír típusa és formátuma.
Az otthoni nyomtató kiválasztásakor jó tudni, hogy a nyomtató percenként hány oldalt képes kinyomtatni 5 %-os laplefedettség mellett. Fényképek nyomtatásakor a nyomtatási sebesség gyorsan csökken. A tintasugaras nyomtatók valamivel lassabban nyomtatnak, mint a lézernyomtatók, hogy egy kis ízelítőt adjunk: egy átlagos lézernyomtató percenként 25-30 oldalt nyomtat, míg egy tintasugaras nyomtató átlagosan 20 oldalt nyomtat percenként. Első pillantásra talán nem tűnik nagy különbségnek, de ha mondjuk napi 100 nyomatot kell nyomtatnia, akkor máris percek vagy annál is több különbségről beszélhetünk, ami nem éppen kevés.

Egyéb nyomtatófunkciók, amelyek hasznosak lehetnek
Mint már többször említettük, egy többfunkciós nyomtató - amelyik szkennelési és másolási képességekkel is rendelkezik - ideális otthoni használatra. Bár ez manapság többé-kevésbé szabványos, időről időre akadnak a piacon olyan nyomtatók, amelyek nem rendelkeznek ezekkel a funkciókkal. Kerülje tehát ezeket, hogy ne kelljen feleslegesen korlátok közé szorítani Önmagát.
Ha egynél több eszközről tervez nyomtatni, egy másik keresett funkciót is praktikusnak fog találni: a nyomtatóhoz vezeték nélkül, Wi-Fi-n vagy Bluetooth-on keresztül történő csatlakozás lehetőségét. Ezek a technológiák lehetővé teszik, hogy a hálózat bármely eszközéről nyomtasson bárhonnan, ahová az otthoni lefedettség elér. Így könnyedén kinyomtathatja egy megbeszélésre szánt prezentáció vázlatát a telefonjáról egy vasárnap délutáni szieszta alatt a kertben. A más eszközökkel való kompatibilitás azonban a modern nyomtatók esetében még tovább megy. A színes tintasugaras fotónyomtatókhoz egyszerűen csatlakoztathatja fényképezőgépét, és használhatja a közvetlen fotónyomtatási funkciót.
Az automatikus papíradagoló szintén megkönnyítheti az otthoni nyomtató használatát. Ez a funkció különösen hasznos a kétoldalas nyomtatást támogató nyomtatók esetében, ugyanis az adagoló forgatja az oldalakat.
Hogyan válasszunk tehát otthoni nyomtatót?
Reméljük mostanra egy átfogó képet kapott arról, hogy hogyan válasszon otthoni nyomtatót. De ha gyorsan összefoglalnánk az előző sorokat, a választásnál egyszerűen gondoljon arra, hogy milyen gyakran nyomtat, milyen mennyiségben, és hogy feltétlenül szüksége van-e színes képek és fotók nyomtatására is. Állítsa össze az otthoni nyomtató egyéb funkcióit, amelyek nélkül nem tud meglenni, és válassza ki az igényeinek megfelelő készülékeket. Végül a kiválasztott nyomtatók esetében hasonlítsa össze a nyomtatási költségeket, vagy vegye figyelembe a sebességet. Ha megválaszolta ezeket a kérdéseket, akkor minden gond nélkül megtalálhatja a kedvencét.
Hasonló cikkek

5% -os lefedettség nyomtatáskor, avagy meddig tudunk nyomtatni a festékkel?
25. 10. 2019
Lehet, hogy a közelmúltban már megtörtént Önnel is, hogy az új festék, hamarabb kifogyott, mint ahogy képes lett volna kinyomtatni a bejelentett oldalmennyiség akár felét is. A probléma az, hogy a nyomtatás mennyiségét az oldal 5% -os lefedettsége határozza meg. Hogyan néz ki egy 5% -os nyomtatott oldal? Tudhatja előre, hogy mennyi ideig tart majd a festék? A válaszokat olvassa el a következő cikkben.
Teljes cikk »
Lézernyomtató A-tól Z-ig: hogyan működik
1. 1. 2020
Amennyiben már túl van a lézer vs. tintasugaras nyomtató párbajon“ és győztesként a lézernyomtatót választotta, talán érdekli, hogyan működik ez a berendezés. A következő sorok több információt árulnak el.
Teljes cikk »